YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu iddialar doğru mu?
Bu iddialar doğru mu?
18 Nisan 2008 11:41
Bu iddialar doğru mu?

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığı için 367 şartını getiren dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ve mahkeme üyelerinin aldığı karar hala tartışılıyor.


Siyaset-medya kulislerinde uzun zamandır konuşulan ve süreci bizzat yaşayanların yakın çevreleriyle paylaştığı bilinen bilgilerin son iki haftadır basında yer alması, Anayasa Mahkemesi'nin geçen yılki tartışmalı 367 kararına ışık tutuyor.


Ancak bu hala zayıf ışık. Zira ilk olarak 8 Nisan'da Yasemin Çongar'ın Taraf'taki köşesinde bir "iddia" olarak yazdığı ve "Bunlar doğru mu?" diye sorduğu bilgiler konusunda, Anayasa Mankemesi'nin aktif ve emekli üyeleri sesezliklerini koruyorlar.


YAZARLARIN FİKRİ TAKİBİ


Çongar'ın yazısı ardından Milliyet'ten Taha Akyol, Hasan Cemal ve Güneri Civaoğlu, Zaman7dan Ekrem Dumanlı, Star'dan Eser Karakaş ve Radikal'den İsmet Berkan konunun üstüne gittiler.


Taha Akyol ve Hasan Cemal, Taraf'ta yer alan iddiaları daha ileri götüren bazı bilgileri de köşelerine taşıdılar.


Çongar gibi diğer yazarlar da, Anayasa Mahkemesi'nin sürece bilen diğer üyelerini, yaşananları dürüstçe açıklamaya davet ettiler.


DARBE TEHDİTİ VARDI


Gerek Taraf'ın edindiği, gerekse diğer gazetelerde yer alan bilgiler Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığını önleme amaçlı 367 kararı alırken Anayasa Mahkemesi üyelerinin "darbe tehditi" altında hareket ettiği yönünde.


367 kararının alınmasında şu gelişmelerin etkili olduğu yönünde bilgiler var.


Dönemen Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Yener Karahanoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin asker kökenli üyeleriyle temasa geçerek 367 kararı lehinde telkinde bulundu.


Daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin çoğunun katıldığı bir telekonferansta, ordudan gelen bu mesaj üzerinde konuşuldu.


Mahkemeye iletilen mesaj, "367 kararını siz çıkartmazsanız biz yönetime el koyacağız" diye özetlenebilecek bir darbe tehditiydi.


Aynı süreçte CHP lideri Deniz Baykal da 367 kararının çıkması lehinde konuşmaktan, aksi halde ülkenin karışacağını söylemekten geri durmadı.


Anayasa Mahkemesi'nin  bazı üyelerinin bu baskıya karşı çıktığı, bir üyenin telkinleri "Torunlarıma anlatamam" diye duygusal bir şekilde protesto ettiği anlatılıyor.


367 kararının alınışının öyküsü Mankeme'nin en az bir üyesi tarafından etkin konumdaki en az bir siyasetçiylede paylaşıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler