YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ağır sıcak havanın nedeniyse Kuzey Afrika'dan g
Bu ağır sıcak havanın nedeniyse Kuzey Afrika'dan g
Bu ağır sıcak havanın nedeniyse Kuzey Afrika'dan g
24 Ağustos 2008 / 18:47 Güncelleme: 24 Ağustos 2008 / 00:00

Günlerdir nefes almayı bile zorlaştıran kavurucu sıcak hava çarşambadan itibaren mevsim normallerine inecek. Bu ağır sıcak havanın nedeniyse Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası ve ağustos ayının ortasında gelmesi beklenen kuvvetli poyrazın gecikmesi.


Devlet Meteoroloji İşleri İstanbul Bölge Müdürü, dün ve bugün İstanbul'daki hava sıcaklığının 34 - 35 dereceyi bulduğunu söyledi. Sıcak havanın nedeninin Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgaları olduğunu söyleyen Yıldırım, ayrıca her yıl 15 Ağustos'tan itibaren görülen kuvvetli poyrazın bu yıl ay sonuna kaydığını söyledi. Bu nedenle kavurucu havanın etkisini sürdürebildiğini anlatan Yıldırım, Çarşamba günü, poyrazdan kuvvetle esecek rüzgarla birlikte sıcaklıkların 28 dereceye yani mevsim normallerine ineceğinin müjdesini verdi. Hava sıcaklıklarının pazartesi ve salı olacağını ifade eden Yıldırım, "Bu tür sıcaklık dalgalanmaları normal. Kuzey Afrika üzerinden gelen hava dalgaları yazın belli bölgelerde sıcaklık yükselmelerine neden oluyor. Kışınsa Balkanları veya Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava kütlyesi de sıcaklığı hissedilir derecede düşürüyor. İstanbul'daki sıcaklık artışı, bu sıcaklık dalgalarının değişkesinden kaynaklanıyor. Bu hafta rüzgar etkili olacak ve bu rüzgar sıcaklığı düşürecek. Salı günü  öğle satlerinden itibaren düşüş başlayacak."


Yurt genelindeyse sıcaklıklar sürerken, üç gün boyunca Doğu Karadeniz'de, çarşamba günü de Orta Akdeniz'de zaman zaman yağmur bekleniyor. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler