YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölgeyi tanıdıktan sonra kalıyorlar
Bölgeyi tanıdıktan sonra kalıyorlar
Bölgeyi tanıdıktan sonra kalıyorlar
08 Mayıs 2008 / 08:55 Güncelleme: 08 Mayıs 2008 / 00:00

Şark görevi sıkıntılı başlayan kamu çalışanları, bölgeyi tanıdıktan sonra geri dönmek istemiyor. Terör korkusu ve bölgenin hayat şartlarını bilmedikleri için Doğu ve Güneydoğu'ya gitmemek için bahaneler üreten memurlar, yöre insanıyla tanıştıktan sonra kalmak için çeşitli yollar arıyor.


Emniyet Teşkilatı'nda çalışan binlerce polis de şark görevlerinin bitmesine rağmen bölgeden gitmemek için ipka verdi. Diyarbakır'da görev süresi dolan bin 200 kişiden 900'ü, Van'da ise bin 100 kişiden 850'si 'yerinde, önceki durumunda bırakma' (ipka) verdi. Bölgenin diğer illerinde de yüzlerce polis aynı durumda. Son kararı emniyet müdürleri verecek. Tayinlerin haziran ayında sonuçlanması bekleniyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise bu yıl şark görevini tamamlayan memurların kenti tercih etmemesinden dolayı çalışma süresini tamamlayıp Anadolu'ya tayin olan 14 bin polise mecburi ipka yaptı. İstanbul'da görevli 27 bin polisten 18 binine şark görevi çıktı. Geçen yıl şark hizmetini tamamlayan polislerden sadece 400'ü İstanbul'a dönmüştü.


Polislerin Doğu'da kalmak istemesinin en büyük sebebi vatandaşlarla kurulan sıcak diyalog. Bölgedeki hayat şartlarının batıya göre daha ucuz olması, terör tazminatı ödenmesi, çalışma şartlarının daha iyi olması gibi nedenler de kamu görevlilerinin bölgeyi tercih etmelerinde etkili. Polislerin Diyarbakır ve Van merkezde şark hizmeti 4 yıl iken ilçelerde bu süre değişiyor. Mardin'de 3 yıl olan görev süresi Hakkari, Tunceli ve Şırnak'ta 2 yıl. Şark hizmeti bitmesine karşın ipka verenlerden biri de R.F. "İnsan huzurlu olduğu yerde kalır." diyen polis memuru, endişeyle geldiği Diyarbakır'da uzun yıllar görev yapmak istediğini kaydediyor. Kalmalarındaki etkenler arasında ekonomik nedenlerin sonlarda yer aldığına dikkat çeken polis memuru, kendilerini buraya bağlayan ana nedenin insanların sıcaklığı olduğunu vurguluyor. Hayat şartlarının Doğu'da daha kolay olduğuna işaret eden B.E. ise vatandaşların sıcak ilgisinin görev yerlerine daha kolay alışmalarını sağladığını belirtiyor. Ailesinin ilk başlarda tedirgin olduğuna vurgu yapan B.E., çalışma şartlarının da kolay olduğunu ifade ediyor. Doğu'ya gelenlerin durumunu 'Gelen bir ağlıyor, niye geldim diye. Giden iki ağlıyor, neden gidiyorum diye' sözü ile özetlediklerini anlatan Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, bölgeyi tanımadan endişe duymanın bir anlamının olmadığının altını çiziyor. "Arkadaşlarımız görmeden karar vermesinler." diyen Kesmez, şöyle konuşuyor: "Tayini çıkıp da gelenler insanların sıcaklığını, ilgisini görünce endişeleri sona eriyor." ZAMAN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler