YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz ilelebet komşu olacağımız Türkiye ile dost ol
"Biz ilelebet komşu olacağımız Türkiye ile dost ol
"Biz ilelebet komşu olacağımız Türkiye ile dost ol
09 Kasım 2008 / 09:17 Güncelleme: 09 Kasım 2008 / 00:00

Ermenistan Dışişleri Bakanı bazı ülkeler tarafından kabul edilen soykırım kararlarının çare olmadığını belirtti.
 
İsveç’e giden Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian “Ermenistan ve Kafkaslarda Güvenlik” konulu bir konferans verdi.


Yabancı diplomatlar ile gazetecilerin katıldığı konferansta Türkiye ile ilişkilerin çok olumlu seyrettiğini belirten Nalbandian, bir diaspora Ermenisi’nin bazı ülkelerde parlamentolarda alınmış soykırım kararlarını hatırlatması üzerine, “Bir tek Ermeni’nin bile soykırım konusunda kuşkusu yoktur ama ilişkileri normalleştirmek için bunu öne sürmek çare değildir. Yirmi ülke soykırım kararı almış, elli ülkede daha alınsa ne olacak? Biz ilelebet komşu olacağımız Türkiye ile dost olmak istiyoruz” dedi.


Konuşmasında Dağlık Karabağ sorununa ağırlık veren Nalbandian, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları arasında arasında başlayan görüşmelerin ilkinde olumlu bir hava doğduğunu ve gelişmenin umut verici olduğunu söyledi.


Dağlık Karabağ sorununun çözümünde ilkesel yaklaşımlardan söz eden Ermeni Dışişleri Bakanı, ilkesel olarak Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını ilan edebileceğini söyledi.


Azerbaycan Büyükelçisi’nin bağımsızlık ilanının uluslararası hukuku çiğnemek anlamına geleceğini söylemesi üzerine Nalbandyan, “1960’da dünyada 80 devlet vardı, bugün 200 devlet var. Bunlar bölgesel anlaşmazlıklar üzerine bağımsızlıklarını ilan etmiş devletlerdir” diyerek, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlık ilanının uluslararası hukuka aykırı düşmeyeceğini savundu.


Nalbandian, Dağlık Karabağ’daki Azerilerin nüfusun yüzde 20’sini oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin Erivan’la diplomatik ilişkilerin başlaması için Dağlık Karabağ sorununun çözümünü şart koştuğunun hatırlatılması üzerine Ermeni Dışişleri Bakanı “Sanmıyorum” diye görüş bildirdi. BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler