YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz Dink'in öldürüleceğini İstanbul'a bildirdik"
"Biz Dink'in öldürüleceğini İstanbul'a bildirdik"
"Biz Dink'in öldürüleceğini İstanbul'a bildirdik"
29 Şubat 2008 / 09:22 Güncelleme: 29 Şubat 2008 / 00:00

Dink cinayetinde Trabzon polisi, İstanbul polisini suçlamaya devam etti. TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na ifade veren Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç, muhbir Erhan Tuncel'in getirdiği Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisini İstanbul Emniyeti'ne bildirdiğini söyledi.


 Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde çalışan Hrant Dink cinayetini araştırma komisyonu bugün de Trabzon Emniyeti İstihbarat eski Şube Müdürü Engin Dinç’i dinledi. Basına kapalı toplantıda Dinç şaşırtıcı açıklamalar yaptı ve polis muhbiri Tuncel’in bütün sorunlarının çözülmesi için “ne istiyorsa verilmesi” talimatı verdiğini söyledi. Dinç, ‘’İstihbarat almak için koçum da deriz, gerekirse altına makam arabası da veririz. Bunlar istihbarat teknikleridir” dedi. Dinç, ‘’Dink’in öldürüleceği bilgisini İstanbul İstihbarat Müdürü Güler’e cep telefonunu arayarak bildirdiğini’’ de açıkladı.


Suça karıştığı halde yasalara aykırı olarak Erhan Tuncel'i "muhbir" yapmakla suçlanan Engin Dinç, Mc Donalds'ı bombacısı Yasin Hayal'in yakalanıp, Tuncel'in de bu olayda yer aldığını açıklayana kadar "Suça karıştığını bilmediğini" öne sürdü. Dinç, Tuncel'in muhbir olmasını sağlayan istihbaratçı polis memuru Muhittin Zenit'e de sahip çıktı. Kendisinin “bu işi çok önemsediği için” Erhan Tuncel'le görüştüğünü savunan Dinç, "Yasin Hayal ile ilgili niye ikna yöntemini deniyorsunuz, başka bir etkisiz hale getirme yöntemi yok mu?" sorusuna "yetkimiz yok" yanıtını verdi.

CEP TELEFONUNDAN BİLDİRDİM
Komisyon üyelerinin, istihbarat için neden Erhan Tuncel'le sınırlı kaldıklarını sorması üzerine Dinç, başka muhbirleri kullanmak dahil gerekli önlemleri aldıklarını iddia etti. Yasin Hayal’in önce MHP’nin gençlik kolları olan ülkücülere, ardından da BBP’nin gençlik kolları Alperen Ocakları’na yaklaştığını ancak, iki taraftan da dışlandığını söyleyen Dinç, yüz yüze bir kez görüştüğü Erhan Tuncel aracılığıyla Hayal’i bu eylemde vazgeçirmeye çalıştığını anlattı. Dinç eylemin olacağını haber aldıktan sonra neden etkisiz kaldıklarını soran komisyon üyelerine, şu yanıtı verdi:


“Erhan Tuncel'den Dink’e yönelik eylem yapılacağı bilgisini aldıktan hemen sonra İstanbul İstihbarat Müdürü Ahmet İlhan Güler'i cep telefonuyla aradım ve durumu anlattım. Telefon görüşmesinden sonra da İstanbul Emniyeti'ne Hrant Dink'e karşı ‘ses getirecek eylem’ yapılacağı uyarısını içeren yazıyı gönderdik. Ancak, İstanbul Emniyeti'nin uyarıyı ‘düşük kodlu’ olarak nitelendirmesini sonradan öğrendim. Kodlamada, düşük kod, mod diye bir şey yoktur. Yazıyı gören gereğini yapar. ‘Ses getirecek eylem diye bir ifade kullanıldığı zaman, ne olduğu açıkça bellidir. Bu eylem, ya bombalamadır, ya öldürme ya da yaralamadır. Biz üzerimize düşeni yaptık. Cinayet de ben ayrıldıktan sonra işlendi.

TUNCEL KAYTARIYORDU
Dinç'in ayrılmasından sonra komisyon, halen Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan Faruk Sarı'nın bilgisine başvurdu. Sarı, göreve geldikten sonra Tuncel'in muhbirlik görevine son vermişti. Sarı,  “Yasin, haber elemanı olmasına rağmen, son dönemde iyice kaytarmaya başlamıştı. Çalışmalarından hiç verim alamıyorduk. Kendisini aradığımızda bulamıyorduk. Tek taraflı bilgiler de vermeye başlamıştı” dedi. Yasin Hayal ile ilgili o dönemde de “teknik çalışmalara” devam ettikleri bilgisini veren Sarı, “Hayal’in yakın çevresine sızdık, normal bir hayata girdiğini gördük. Çevresinde herhangi bir örgütsel doku göremedik” dedi.


CERRAH TARTIŞMASI
Trabzon eski İstihbarat Şube Müdürü Dinç’in de önceki günlerde dinlenen Trabzon eski Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ve polis memuru Muhittin Zenit ile benzer görüşler bildirmesi üzerine komisyonda yeni bir durum değerlendirilmesine gidilmesi yönünde eğilim belirdi. CHP’li üye Çetin Soysal, daha önce İstanbul’da dinlenen ve Trabzon’daki görevlileri suçlayan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Valilik yetkililerinin de Ankara’ya çağrılarak yeniden dinlenmesini önerdi.


Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu daha  önce İstanbul'da dinlediği Celalettin Cerrah'ı Ankara'ya çağırarak, tekrar dinleme kararı aldı.GAZETEPORT
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler