YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir mağdurdan 240 suç
Bir mağdurdan 240 suç
Bir mağdurdan 240 suç
20 Mart 2008 / 07:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gazetelere iş ilanı verip, başvuruda bulunan 4 bin 700 kişinin kimlik belgelerinden şirketler açan ve piyasayı 100 milyon dolar dolandıran 80 kişilik çete çökertildi.


Konya Emniyeti 10 aylık çalışmasının sonucunda, dün Konya ve İstanbul başta olmak üzere, Tekirdağ, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antalya, Denizli, Bodrum, İzmir, Bursa, Niğde ve Ankara'da eş zamanlı operasyon düzenlendi. 100 milyon dolarlık vurgun yaptığı belirlenen suç örgütüne düzenlenen "Kapan" operasyonunda polis, örgüt lideri Mert Ali A.'yı İstanbul'da yaşadığı havuzlu villasında yakaladı.


61 PARAVAN ŞİRKET KURMUŞLAR


Türkiye genelinde 61 paravan şirket kuran şebekenin, gazetelere iş lanı vererek başvuruda bulunan 4 bin 700 kişinin kimlik fotokopilerinden sahte kimlikler yaparak, bankaları ve şirketleri dolandırdıkları ortaya çıktı. Çetenin beyaz eşya, çelik kapı satan firmalarla anlaşıp malzemeleri yarı fiyatına getirtip, ödemeyi yapmadan kaçtıkları da iddialar arasında.


BİR MAĞDURDAN 240 SUÇ


Sadece bir mağdurun üzerine kurulan şirketten 240 farklı dolandırılıcılığı gerçekleştiren şebeke üyelerinin bankalarla sağlam ticari ilişkiler kurup güven sağladıktan sonra dolandırdıkları öğrenildi. Çetenin sahte çeklerle piyasayı en az 2 milyon YTL dolandırdığı da tahmin ediliyor.


SUS PAYI YÜZDE 2


Operasyon kapsamında yaklaşık 50 silah, 200 adet çek, çok sayıda senet ve patlayıcı madde ele geçirildi. 61 şirkete el konulurken, bu şirketlerle ilgilenen ve sus payı olarak yüzde 2 ortaklık verilen çok sayıda sekreter de gözaltına alındı. İstanbul'da gözaltına alınan 18 kişi Konya'ya gönderildi. Dolandırıcılık olaylarının yanı sıra çete üyelerinin silahlı yaralama ve haraç alma olayına da karıştığı öğrenildi.


Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler