YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir derin adamın karanlık anatomisi
Bir derin adamın karanlık anatomisi
Bir derin adamın karanlık anatomisi
10 Ocak 2009 / 08:40 Güncelleme: 10 Ocak 2009 / 00:00

Şahin’in yıldızı, Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürü olmasıyla parladı. İşte derin adamın hayatı...


İbrahim Şahin PKK’yla mücadelede polisin etkin katılımını artırmasını sağlayacak Özel Tim Eğitim Okulu’nu Balıkesir’de açınca gazeteler bu isme dikkat çekti. Timler daha sonra terörle mücadelede görev aldılar. 


ÇATLI İSE KANKAYDI


Ancak İbrahim Şahin adı esas olarak Susurluk kazasının ardından kamuoyunda bilinir oldu. Şahin’in kazada ölen firari hükümlü Abdullah Çatlı ile yakın arkadaş olduğu ortaya çıktı. Hakkındaki adli soruşturma nedeniyle açığa alındı, kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal’ın cinayetine karışan özel tim polislerini koruduğu ve MİT görevlisi Tarık Ümit’in kaçırılmasında rol oynadığı gerekçesiyle soruşturuldu.


SUSURLUKTAKİ KAYIP SİLAHLAR


Hakkında tutuklama kararı çıkınca önce kaçtı, 2.5 ay sonra teslim oldu. 6 ay cezaevinde yattı, 12 Eylül 1997’ de tahliye edildi. Mart 1999’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne hibe edilen “kayıp silahlar”la ilgili olarak Şahin hakkında dava açıldı. Susurluk kazasından önce İsrail'den Uzi ve Baretta marka tabanca alınmış ancak İbrahim Şahin'in Özel Harekat Daire Başkanı olduğu dönemde silahlar ortadan kaybolmuştu.


BEYNİNDE SU TOPLADI


28 Mart 2000’de trafik kazası geçirerek ağır yaralandı. Sağlık durumunda düzelmenin sürdüğünü açıklayan doktorları, beyinde su toplandığını ve tedaviyi uzatmak zorunda kaldıklarını söylediler. 14 Nisan 2000’de hastanede bilincini kaybetmiş halde yattığı sırada görevi ihmal’den 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


KORKUT EKEN’LE ÇETE KURDU


İbrahim Şahin, Susurluk Davası’nda da suçlu bulundu. Şahin, eski MİT görevlisi Korkut Eken’le birlikte ‘cürüm işlemek için çete oluşturmak’ ve ‘çeteyi yönetmek’ suçundan 6’şar yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu. 7 Ağustos 2002’de sağlık gerekçesiyle tahliye edildi.


MHP VETO ETTİ


Ergenekon davası sırasında tutuklu Muzaffer Tekin’le çektirdikleri fotoğraflar kamuoyuna yansıyan İbrahim Şahin, 2007 seçimleri öncesinde MHP’den aday adayı oldu ancak genel merkez tarafından veto edildi.


SEZER AFFIYLA ÇIKTI


Son dalgada evi didik didik aranan dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun ısrarlı takibiyle Susurluk davasından 6 yıl ceza alan Şahin, hapis yatmaktan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in af fıyla kurtuldu. Sezer, sorulara hafızasını kaybettiği için anımsayamadığını belirterek yanıt veren Şahin'i, sağlığı cezaevinde yatmaya elverişli olmadığı gerekçesiyle af etti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler