YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal bir sırrını açıkladı
İstanbul'da önceki gün ölen emekli Deniz Albay Selçuk Kulen'in cenaze törenine katılan CHP lideri Baykal, daha önce hiç açıklamadığı bir sırrını açıkladı.
Baykal bir sırrını açıkladı
29 Eylül 2009 / 18:34 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 12:01

İşte Baykal'ın unutamadığı komutanı: İstanbul'da önceki gün ölen emekli Deniz Albay Selçuk Kulen, törenle toprağa verildi.

Kulen için Levent Camisi'nde düzenlenen askeri törene, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı. Baykal, Kulen'in eşi Gönül ve oğlu İbrahim Kulen'e başsağlığı dileklerini iletti.

Baykal, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 12 Mart döneminde Deniz Kuvvetlerinde yedek subay olarak görev yaptığını ve o dönem Yassıada'da olan deniz subay yedek okulunda 6 ay eğitim gördükten sonra, İskenderun'a tayin edildiğini anlattı.

O dönemin koşulları içinde siyasetle ilgili genç bir üniversite öğretim üyesi olarak dikkatle izlendiğini, kendisine kaygı ve kuşkuyla bakıldığını dile getiren Baykal, şunları kaydetti:

''O ortamda beraber çalıştığım insanların arasında Selçuk Yarbay, bana çok yakın ilgi gösterdi. Güvenle, sevgiyle beni sahiplendi. O güç günleri taşımamda büyük yardımı oldu. Kendisine içimde daima derin bir şükran duymuşumdur. Artık Türkiye'de kaybolmuş bir anlayışın insanı. O zamandan bu yana bütün yaşamımı dikkatle izlediğine eminim.''

Deniz Baykal, Kulen ile o dönemde bir resim çektirdiğini ve o resimde kendisinin ayakta olduğunu, Yarbay'ın ise oturduğunu hatırlatarak, ''Bana 'yakında sen oturacaksın, ben ayakta resim çektireceğim' dedi. Bunu 12 Mart döneminde söylemişti'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal, o dönemden sonra kendisinin bakanlık, parti genel başkanlığı yaptığını, partisine mensup belediye başkanları olduğunu, ama Selçuk Yarbay'ın bir gün bile kendisine telefon açarak talep, ihtiyaç ve arzu bildirmediğini söyledi.

Kulen'in, gönlünde unutamadığı özel bir isim olarak kaldığını ifade eden Baykal, törende eşinden öğrendiğine göre, son güne kadar kendisiyle ilgili konuşup, değerlendiren bir anlayış içinde olduğunu kaydetti.

CHP Genel Başkanı Baykal, dün gazetede Kulen'in ölüm ilanını gördüğünü ve arkadaşlarından ailesine ulaşarak cenaze törenine katılmak isteğini iletmelerini istediğini ve bu vesileyle gizli kalmış, sıkı bir sevgi, dostluk ve saygıyı 37 yıl aradan sonra dile getirme imkanı bulduğunu belirtti.

Cenaze törenine, CHP İstanbul milletvekillerinin yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ile Kulen'in yakınları ve dostları katıldı.

Kulen'in cenazesi, törenin ardından bir süre top arabasında taşındıktan sonra cenaze aracına konularak götürüldüğü Edirnekapı Şehitliği'nde defnedildi.

-FAZIL IRMAK TÜLBENTÇİ-

Öte yandan Levent Camisi'nde Kulen ile basın ve reklam dünyasının duayenlerinden Fazıl Irmak Tülbentçi'nin de aralarında bulunduğu toplam 5 kişinin cenaze namazı kılındı.

Tülbentçi de buradaki törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler