YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ camide dua ederken görünüyor
Başbuğ camide dua ederken görünüyor
Başbuğ camide dua ederken görünüyor
22 Haziran 2008 / 08:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un İsrail gezisi sırasında Mescid-i Aksa’da dua ederken çekilmiş fotoğrafı AKŞAM gazetesinde yayınandı. Fotoğraf karesinde İlker Başbuğ dua ederken, biraz arkasında eşi Sevil Başbuğ da başı örtülü bir şekilde camide görünüyor.


Bir süre önce Vakit gazetesi, Başbuğ’un söz konusu İsrail gezisindeki Ağlama Duvarı önünde çekilen fotoğrafını yayımlamış, “Kim bu bürokrat” diye sormuştu. Bu fotoğraflar, ağustostaki Yüksek Askeri Şura’da Genelkurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Başbuğ’u yıpratma girişimi olarak yorumlanmıştı.


BÜYÜK KULÜBE ÜYE Mİ


Vakit gazetesi, Orgeneral İlker Başbuğ’un Ağlama Duvarı’nda çekilmiş fotoğrafını basıp, “Resmi bir ziyaret için İsrail’e giden bir bürokrat; Musevi mü’minler için kutsal kabul edilen Kudüs’teki Ağlama Duvarı’na giderek dua etti... Musevilerle birlikte Ağlama Duvarı’nın taşlarına ellerini koyarak dua eden bürokrat, Musevilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Acaba kendisi kökü dışarda olan Büyük Kulübe mi üye?” diye sormuştu.


BÜYÜKANIT İÇİN DE DENEDİLER


Orgeneral Büyükanıt Genelkurmay Başkanı olmadan önce de benzer bir “strateji” izlenmiş, Büyükanıt’ın Birinci Dünya Savaşı’nda Kudüs’te Osmanlı ordusunun bir subayı olan büyükbabasının şehit olması, “Büyükanıt’ın dedesinin mezarı İsrail’de. Yaşar Paşa Yahudi mi” şeklinde yayınlara konu olmuştu.


Büyükanıt, son İsrail gezisinde, aralarında dedesinin de yer aldığı Osmanlı Askerleri Anıtı’nın temel atma törenine katıldı.


En uzaktaki cami


Mescİd-İ Aksa (Haremüşşerif), Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesi. Türkçe’de “En Uzaktaki Cami” anlamına geliyor. Yapımına Hz. Davud tarafından başlandığı ve oğlu Süleyman tarafından tamamlandığı rivayet ediliyor. Kuran’a göre Hz.Muhammed, Recep ayının 27. gecesinde Mescid-i Harâm’dan alınarak Mescid-i Aksa’ya götürüldü. Muhammed, Mesci-i Aksa’yı Müslümanlar’a yeryüzünde ziyaret ve ibadet niyetiyle gidilecek üç mescidden biri olarak belirtmiştir.


Başbakan Erdoğan’ın da ziyaret edip namaz kıldığı Mescid-i Aksa, son olarak çevresinde yapılan ‘inşaat çalışmalarıyla’ gündeme gelmişti. Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’i arayıp, bir teknik heyet göndereceğini söylemiş, bölgede gerilime neden olan inşaat çalışmasını görüşmüştü.


Akşam

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler