YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da sıcak gelişme
Balyoz'da sıcak gelişme
10 Şubat 2012 11:56
365 sanıklı Balyoz Planı davasının 75.duruşması başladı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 75. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Çetin Doğan ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 173 sanık katıldı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu tutuklu 76 sanık ve hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun'un katılmadığı duruşmada, 41 tutuksuz sanık hazır bulundu.

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 74 tutuksuz sanık ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, tutuksuz yargılanan sanıklardan Ali Göznek ve Erdal Yıldırım'ın duruşmalara gelmediğini belirterek, Yıldırım'ın kimlik tespitinin dahi yapılamadığını söyledi.

'Mahkeme, gelemeyen ve göndermeyen hakkında takdirini yapar''

İddianame hazırlandığında Uludere Bağlıca 3. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığında görev yapan Yıldırım hakkında jandarma birimine yazı yazılarak duruşmada hazır edilmelerini istediklerini ifade eden Diken, ''Mahkeme, gelmeyenler ve göndermeyenler hakkında takdirini yapar'' dedi.

Duruşmada savunmasını yapan tutuksuz sanıklardan İlker Yunus, ''Görevlendirme'' isimli belge içerisindeki ''Aşırı Sol Gruplar''dan sorumlu olarak gösterildiği iddiasına değindi.

DHKP/C terör örgütünden kimseyi tanımadığını ifade eden Yunus, sol örgütlerle irtibatının olmadığını belirtti.

Ailesinin perdeci olduğunu belirten Yunus, ''İddia edildiği gibi bu iş yerini farklı amaçla kullanmadım. Askeriyede 25 yıllık hizmet süremi doldurup emekli oldum. Halen emekli aylığı bile almıyorum. Eşimim yanında çalışıyorum'' dedi.

Donanma Komutanlığında, tutuklu sanıklardan Kemalettin Yakar'a bağlı olarak ''özel haber elemanı'' adı altında illegal birtakım işlerde çalıştığı iddialarını kabul etmeyen Yunus, Yakar'ı tanımadığını söyledi.

Yunus, istihbarat çalışması yapmadığını, haber elemanı olarak görev almadığını da öne sürdü.

Tutuksuz yargılanan Kenan Yüce de Marmara depreminden sonra 1999-2004 yılları arasında gemilerde radar astsubayı olarak çalıştığını belirterek, şu anda Erdek'te görev yaptığını ifade etti.

Yeniden yapılandırma faaliyetleri kapsamında 2002 yılı Kasım ayında Muğla bölgesinde görevli subay ve astsubayların Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri ile Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılıklarının kontrol edilmesi maksadıyla ev ve iş yerlerinde gerekli incelemeler yaptığı, rapor düzenlediği iddialarını kabul etmeyen Yüce, kimseden kendisine bu yönde bir görev verilmediğini savundu.

Yılın 9 ayını gemide geçirdiğini, limana geldiklerinde de mesailerinin gemide olduğunu belirten Yüce, iddia edildiği gibi ''Marjinal grupların örgütlenmesi, eleman temini, eylem ve gösteri'' gibi faaliyetlerde bulunmadığını, hayatı boyunca bir siyasi partiye dahi üye olmadığını anlattı.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

AA

Canım Cicim
 // Kemal
Bunlara canım cicim diye muamele ederseniz, sözüm ona altı okka edip üstüne bir de haklılar derseniz, yarın kısa sürede çıkar ve milletin başına tam bir bela olurlar. Bunun sorumlusu kim olacak peki? Untmayın, düşman yumadığı gibi kin de toplar!...
28 Mayıs 2012 21:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler