YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz'da gazeteler de fişlenmiş
Balyoz'da gazeteler de fişlenmiş
23 Ocak 2010 08:30
Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı Balyoz Darbe Planı'nda gazete ve televiyonlarda fişlenmiş...

Taraf gazetesi, Abdullah Gül’ün başbakanlığındaki 58. hükümeti ‘darbe’ yoluyla devirmek için hazırlandığını iddia ettiği ‘Balyoz Harekât Planı’nda birçok basın kuruluşunun da fişlendiği ortaya çıktı. Bunlar arasında Radikal de var.

Basın organları fişlenmiş

Türkiye’nin gündemine oturan ‘Balyoz darbe planı’ndaki en çarpıcı unsurlardan biri ise hedef alınan basın kuruluşlarının listesi. Buna göre, ‘Balyoz darbe planı’nın, ‘Çok Gizli’ ibareli Balyoz Güvenlik Harekât Planı isimli belgenin Ek-C’sinde Rejim ve Devlet Aleyhtarı Unsurlara Meyilli Basın Yayın Organları olarak basında fişlenmiş.

Türkiye’nin bölgelere ayrıldığı planda, fişlenen basın kuruluşları arasında Radikal gazetesi de yer alıyor. 1. Ordu Komutanlığı bölgesinde bulunan İstanbul’da yayın yapan 40 basın kuruluşu fişlenmiş. Rejim düşmanı olarak gösterilen gazete ve televizyonların, ‘Aşırı Sol’,’Hristiyanlık propagandası’, ‘İrticai’, ‘Nurcu’, ‘Milli Görüş’, ‘Caferilik’, ‘Kadek’ olarak sınıflandırıldığı belgede Radikal gazetesi için ise ‘Liberal’ ifadesi kullanılmış. 2002 yılında yazıldığı ortaya çıkan darbe planının dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Hazırlanan planda Doğan’ın, Balyoz Sıkıyönetim Komutanı olduğuda belirtiliyor. ‘Balyoz Güvenlik Harekâtı Planı’nın Ek-C’sinde ise imzası olmayan ancak adı açık olarak yazılan bir Kurmay Albay’ın imzası bulunuyor. İsmini açık yazmadığımız Kurmay Albay İstihbarat Başkanı olarak geçiyor.

(Radikal)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler