YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz planında korkunç El Kaide şüphesi
Balyoz darbe planında ortaya çıkan eylem planları büyük şehirlerde kaos çıkartmayı ve sonrasında sıkıyönetim ilan etmeyi hedefliyor...
Balyoz planında korkunç El Kaide şüphesi
22 Ocak 2010 / 08:10 Güncelleme: 22 Ocak 2010 / 08:34

Balyoz ‘un "icra" safhasında yapılması öngörülenler arasındaki ilk eylem tarifi "Bölücü Terör Örgütü ve El Kaide'nin büyük şehirlerde özellikle İstanbul'da eş zamanlı büyük eylemleri ve anılan eylemler sonrası icra edilecek STK ve üniversitelerin koordine edeceği çok geniş katılımlı toplumsal gösteriler neticesinde oluşan kaos nedeniyle öncelikle olağanüstü hal ve sonrasında sıkıyönetim ilan edilecek" diye yapılıyor.

Bankacılık işlemleri durdurulacak

El Kaide'nin, Balyoz Planı'nın masaya yatırılmasından 9 ay sonra İstanbul'da tam da plandaki ifadesiyle "eş zamanlı büyük eylemler" gerçekleştirmiş olması, HSBC, İngiliz Konsolosluğu ve sinagog saldırılarının arka planıyla ilgili kafaları karıştırdı. Darbe planında ekonomik yapının da dikkate alındığı gözlenirken, bu çalışmalar şu ifadelerle belgelerde yer alıyor: Türkçe ezan dönemi Planda emniyet birimlerinin jandarmaya bağlanması ve MİT'in de başına muvazzaf bir generalin atanması öngörülüyor. Planda harekat sonrası Türkçe ezanın yeniden hayata geçirileceği belirtilirken, Arap ve Kürt unsurların Türk kültürüne verdiği zararların telafi edileceği de kararlaştırılıyor. Ayrıca harekatın merkezinin Ankara değil İstanbul olacağı da kayda geçiyor. Sıkıyönetim karargahlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi binası ve kamuya ait benzer özelliklere sahip binaların kullanılabileceği vurgulanıyor.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler