YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balyoz davasında yeni duruşma
Balyoz davasında yeni duruşma
30 Ocak 2012 12:07
Kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 365 sanıklı davanın 68.duruşması başladı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 68. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 189 sanık katıldı.

Bilgin Balanlı, Çetin Doğan ve Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 60 tutuklu sanık ile hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun ise duruşmaya gelmedi.

İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 64 tutuksuz sanığın da katılmadığı duruşmada, 51 tutuksuz sanık ise hazır bulundu.

Avukat Hüseyin Ersöz, müvekkili Çetin Doğan'ın bel ağrısı ve bacaklarında uyuşma nedeniyle revire kaldırıldığını ve 10 gün rapor verildiğini belirtirken, Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın da ameliyat olduğu için 1,5 aylık raporlu olduğunu kaydedildi.

Duruşmada, geçen celse zorla getirilmelerine karar verilen tutuksuz sanıklar Tuncay Küçük ile Eyüp Aktaş'ın kimlik tespiti yapıldı.

Beyazıt Camisi'ne yönelik eylem planı

Duruşmada daha sonra sanıklardan Yarbay Oğuz Türksoyu'nun savunması alındı. Türksoyu, dosyada bulunan ''Görevlendirme çizelgesi'' isimli belgede, Beyazıt Camisi'ne yönelik planlanan ''Sakal'' eylem planı hazırlanmadan önce caminin uygun olup olmadığının tespiti için oluşturulan sanıklardan Hüseyin Özçoban liderliğindeki grupta yer aldığı ve caminin gerekli gözlem ve keşif çalışmalarını yapmak üzere görevlendirildiği iddialarına değindi.

Türksoyu, ''20 yıllık meslek hayatım boyunca jandarma görevlisi olarak yasalara aykırı bir eylemde bulunmadım. İddianameye göre, başkaları tarafından hazırlanan, başkalarına ait mekanlarda bulunan, başkalarının bilgisayarda oluşturduğu ve başkalarının son kaydettiği dijital verilerde iradem ve istemin dışında ismimin yer almasından dolayı, iddia makamı beni suçlamaktadır. Hukukla bağdaşmayan bir suçtan dolayı 8 aydır tutukluyum. İsnat edilen fiiller yapacağım şeyler değildir'' dedi.

Dava konusu 1. Ordu Komutanlığında 5-7 Mart 2003'te düzenlenen plan seminerine katılmadığını ifade eden Türksoyu, 2002-2003 yıllarında Harp Akademileri Komutanlığına bağlı Kara Harp Okulunda 2. sınıf öğrenci subayı olduğunu, katılmadığı seminer için herhangi bir görev de almadığını kaydetti.

Türksoyu, dava konusu dijital verilerde isminin yazılmasından dolayı suçlandığını ifade ederek, ''İddia makamının iddiası 'Kime ait olduğu belli olmayan dava dosyasında bulunan 11 No'lu bir CD var. CD içinde yer alan teknik verileri A şahsı oluşturmuş, B şahsı da son kez kaydetmiş'. İyi de bütün bunların benimle ne ilgisi var '' diye konuştu.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler