YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balbay destek çağrısı yaptı
Balbay destek çağrısı yaptı
01 Haziran 2010 14:03
Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan,sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri "Tutuklu Gazetecilere Özgürlük"kampanyasına destek vermeye çağırdı.

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıkları Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan, tüm sivil toplum kuruluşlarını, meslek örgütlerini ve siyasi partileri, gazeteci örgütlerinin başlattığı ''Tutuklu Gazetecilere Özgürlük'' kampanyasına destek vermeye çağırdı.

Balbay ve Özkan, ortak olarak hazırladıkları yazılı açıklamada, aralarında Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneğinin de bulunduğu 11 gazeteci örgütünün başlattığı, ''Tutuklu Gazetecilere Özgürlük'' kampanyasının, ifade özgürlüğü mücadelesinin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Açıklamada, gazetecinin tutukluluğunun fiili sansür olduğunu, bu anlamda başlatılan kampanyanın sadece gazetecilik değil, toplumun haber alma özgürlüğü açısından da önem taşıdığını ifade eden Balbay ve Özkan, 11 gazeteci örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu bu platformun, Silivri'de tutuklu bulunan gazetecilere güç verdiğini kaydetti.

Gazetecilerin yargılanabileceğini, ancak yargılamanın tutuklu yapılmasının fiili bir cezalandırma haline geldiğini dile getiren Balbay ve Özkan, açıklamalarında şunları kaydetti:

''Biz adil, hızlı ve tutuksuz yargılanmak istiyoruz. Adil yargılanma bir istemden öte, haktır. Türkiye'nin bu konudaki karnesi ne yazık ki zayıftır. Gazetecilerin tutuklanması, mesleki haklarını kullandığı için suçlanması, yargılanması adeta bir 'meslek hastalığına' dönüşmüştür. Başta medya mensupları olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarını, meslek örgütlerini, siyasi partileri, bu hastalığın kaldırılması için gazeteci örgütlerinin başlattığı kampanyaya omuz vermeye çağırıyoruz.''
AA

Özgürlük
 // Özgür Özgür
Herkese özgürlük. 30000 kişinin katili apoya özgürlük, hırsıza, arsıza, yolsuza, ipsize sapsıza "gazeteciye" herkese özgürlük. Bak bak bak gazeteci olunca ne oluyor ki? Ne güzel ya. yap et eyle memleketi felç et sonrada özgürlük. Yok ya! Olur başka isteğin? :) Bence; memlekette küçük bile olsa (boşverin çıkartmayı) kaos yaratmaya teşebüs eden, enik, cücük ne varsa; Kızılayda, Taksimde darağacı kurulup ibret için asılmalı. Sizi gidi ha..ler ordusu....
07 Haziran 2010 02:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler