YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balbay çapraz sorguda
Balbay çapraz sorguda
23 Kasım 2009 15:20
Savcı, Balbay'ın avukatlarının bilgisayarlardan elde edilen delillerin değerlendirilmemesi talebini reddetti

İkinci ''Ergenekon'' davasının 19. duruşmasının öğleden sonraki bölümünde, tutuklu sanık Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın çapraz sorgusu yapılıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Balbay'ın taleplerine ilişkin görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, gerek bu dava da, gerekse birinci ''Ergenekon'' davasında bilgisayarlardan elde edilen delillerin değerlendirilmemesi yönünde talepler olduğunu, mahkemenin de bunun hükümle birlikte karara bağlanmasını kararlaştırdığını hatırlattı.

Pekgüzel, dijital verilerin hukuka aykırı bir şekilde elde edilmediğini ifade ederek, Balbay'ın avukatlarının talebinin reddedilmesini istedi.

Verilen kısa aranın ardından aldıkları kararı açıklayan Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, bilirkişi incelemesinin davanın her aşamasında mahkeme tarafından yaptırılacağını belirterek, hukuka aykırı olarak bilgisayarlardan elde edildiği ileri sürülen delillerin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdiklerini bildirdi.

Şengün, Balbay'ın avukatlarının, Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı olarak elde edildiğini iddia ettikleri dijital verilere ilişkin çapraz sorguda soru yöneltilmemesi talebini ise reddettiklerini söyledi.

Duruşma, Balbay'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler