YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Cevdet Yılmaz’dan Suriye açıklaması
Bakan Cevdet Yılmaz’dan Suriye açıklaması
08 Eylül 2013 18:16
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, olası Suriye müdahalesinde Türkiye’nin tek taraflı değil, uluslararası hukuka göre hareket edeceğini belirtti.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, olası Suriye müdahalesinde Türkiye’nin tek taraflı değil, uluslararası hukuka göre hareket edeceğini kaydederek, “Suriye’de olup bitenler bizi herkesten daha fazla etkiliyor. Biz Suriye halkına hizmet edecek, bugün olduğu gibi ölümler üretmeyen aksine Suriyelilere daha iyi yaşam imkanları sunan bir yönetimin bir an önce oluşmasını temenni ediyoruz” dedi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Akaraçay Rekreasyon alanını gezdi.

Burada kendisine eşlik eden Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile Akaraçay’da vatandaşalrla sohbet eden Bakan Yılmaz, daha sonra protokol üyeleri ile birlikte tekne gezintisi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi’nin yaklaşık 45 milyon TL harcayarak yaptığı Akaraçay Rekreasyon ikinci kez ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini kaydeden Yılmaz, “Daha öncede söyledim bizim şehirlerimizin bu tür yerlere ihtiyacı var. Yaptığımız saha çalışmalarında bunları görüyoruz. Halkın birinci önceliği halkın çoluk çocuğu ile gidip dinlenebileceği mesire alanları. Umarın bu tür yerlerden Türkiye’nin bir çok kentine yapabiliriz” dedi.

“İnsanlık trajedisinin son bulmasını istiyoruz”

Olası Suriye müdahalesi hakkında da gazetecilere açıklamalarda da bulunan Bakan Yılmaz, Suriye konusundan dünyada en fazla etkilenen ülkelerden birisinin Türkiye olduğu vurgusunu yaparak, şunları söyledi:

“Uluslararası tartışmaları yürüyor. Burada Türkiye’nin tek taraflı herhangi bir şey söylemesi söz konusu değil. Uluslararası planlarda yapılan bir takım değerlendirmeler var. Özellikle bu kimyasal silahların kullanımından sonra belli bazı müdahalelerin olacağını görüyoruz. Ama henüz o tartışmalarda devam ediyor. Türkiye her zaman uluslar arası hukuk çerçevesinde ve insani prensiplerle hareket etmiş bir ülke. Bundan sonrada öyle yapacak. Tabii Suriye’de olup bitenler bizi herkesten daha fazla etkiliyor. Orada yaşayanlar bizim kardeşlerimiz komşularımız.

Bizimle tarihi kültürel çok yoğun bağı olan insanlar. Türkiye orada yaşananlardan en fazla etkilenen ülkelerden birisi. Dolayısı ile biz orada yaşanan insanlık trajedisinin, hem insanlık açısından, hem ülkemizin genel yaklaşımı açısından biran önce sona ermesini temenni ediyoruz. Bütün Suriye halkının hangi etnik gruptan olursa olsun, hangi mezhepten ve inançtan olursa olsun bütün Suriye halkına hizmet edecek, bugün olduğu gibi ölümler üretmeyen aksine Suriyelilere daha iyi bir yaşam imkanları sunan bir yönetimin bir an önce oluşmasını temenni ediyoruz.”

Bakan Yılmaz, açıklamalarının ardından beraberinde ki protokol üyeleri ile birlikte iskeleye yanaşan tekneye binerek gezinti yaptı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler