YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydınlardan Ergenekon’a dair çarpıcı tespitler
Aydınlardan Ergenekon’a dair çarpıcı tespitler
Aydınlardan Ergenekon’a dair çarpıcı tespitler
14 Ocak 2009 / 07:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Uluslararası Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner de, 1960 darbesinden bu yana askerin içinde çeteleşme, suç ve cinayet şebekeleri oluştuğunu ileri sürdü. Ordunun bu yapıyı temizlemesi gerektiğini belirten Laçiner, şöyle konuştu: "Kol kırılır, yen içinde kalır mantığı bizi bugünlere getirdi. 50 yılın pisliğini temizliyorsanız, bu geçiş tabii ki sancılı olacak. Türkiye'de anayasa yapmak, sadece darbecilerin tekelinde. Şu anda Ergenekon davası, darbe yapmış insanların yasalarıyla görülüyor. İçeride olanlar çok ünlü insanlar. Belki bir o kadar daha tutuklanacak. Çünkü darbeler ünlü, güçlü insanlar tarafından yapılır. Sokaktaki insan mı darbe yapacak? O halde, bu ismi neden gözaltına aldınız, tutukladınız iddiaları çok saçma. Gerçek, savcıların ve bu konuyu araştıranların hayal gücünün ötesine geçmeye başladı. Asit kuyularını kimsenin hayal ettiğini sanmıyorum. Bu kadar cephaneliğin çıkacağını da kimse düşünmemişti."


Gazeteci Mehmet Altan ise Türkiye'nin çok geç kaldığı bir işi yaptığını, Gladio'yu temizlediğini vurguluyor. Bugüne kadar kendi başına buyruk çeteler ve illegalitenin ülkede cirit attığını dile getiren Altan, "Bu, Gladio kalıntısı üzerinde gelişen bir cinayet. Ölüm makinesi sürekli toplumsal kaosu dinamitleyecek huzursuzluğun kaynağı gibi görünüyor. Türkiye kendi içindeki ölüm makinesini temizlediği için olumlu yöne doğru gidiyor. Bu temizliğin sonuçlanması için hükümetin AB sürecini de hızlandırması gerekir."


GENELKURMAY, YARSAV BAŞKANI VE CHP'DEN DAHA ÖZENLİ


AVNİ ÖZGÜREL: Genelkurmay bu soruşturmaya engel olmamaya çalışıyor. Kirli bir yapılanma olduğu kesin. Ama ben Genelkurmay'ın; YARSAV'dan, CHP'den ve birtakım sivil unsurlardan daha hassas olduğu kanaatindeyim. Bir rahatsızlık duyduklarında meşru zeminde kalarak, bunu Başbakan'a ya da cumhurbaşkanına ifade edebiliyorlar.


50 YILIN PİSLİĞİNİ TEMİZLİYORSANIZ BU GEÇİŞ TABİİ Kİ SANCILI OLACAK


SEDAT LAÇİNER: 60 darbesinden bu yana askerin içinde suç ve cinayet şebekeleri oluşmuş. Böyle bir çeteleşme varsa, bunu temizleyecek olan, mahkemelerden evvel ordudur. 'Kol kırılır, yen içinde kalır' mantığı bizi bugünlere getirdi. 50 yılın pisliğini temizliyorsanız, bu geçiş tabii ki sancılı olacak. İçeridekiler ünlü insanlar. Belki bir o kadar daha tutuklanacak.


TÜRKİYE, GLADİO KALINTISI ÇETELERİ TEMİZLEDİKÇE GELİŞECEK


MEHMET ALTAN: Türkiye, Gladio'yu temizliyor. Sanal düşman, başına buyruk çeteler cirit atıyordu. Gladio kalıntısı üzerinde gelişen ölüm makinesi, sürekli toplumsal kaosu dinamitleyecek bir huzursuzluğun kaynağı gibi görünüyor. Türkiye kendi içindeki ölüm makinesini temizlediği için olumlu yöne doğru gidiyor. AB süreci de hızlandırılmalı.


YERALTINDAN ÇIKANLARI ANLAMAK İÇİN TÜRKİYE'NİN SON 30 YILINA BAKIN


ALPER GÖRMÜŞ: Türkiye iyi bir noktaya gidiyor. Yıllardır özlediğimiz buydu. Yeraltından çıkan malzemeleri anlamak için Türkiye'nin son 30 yılda yaşadıklarına bakmak yeterli. Davayı engellemeye yönelik kişisel ve kurumsal faaliyetler de var. Geldiğimiz noktada bunların etkili olması durumunda, bunu sağlayan kişi ve kurumlar şaibe ve vebal altında kalır.


TSK: DÖNMEZ'LE İLGİLİ ADLÎ SORUŞTURMA SÜRÜYOR


Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında evlerinde arama yapılan Yarbay Mustafa Dönmez ve ele geçirilen malzemelerle ilgili adlî soruşturmanın bütün boyutlarıyla devam ettiğini bildirdi. Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan bilgi notunda şunlar kaydedildi: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma ile ilgili Yarbay Mustafa Dönmez'in evlerinde yapılan adli aramalarda, silah ve mühimmat bulunması üzerine, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde şüpheli hakkında, askerî yargı görev alanı kapsamında derhal soruşturma emri verilmiştir. Şüpheli, 12 Ocak 2009 tarihinde saat 10.30'da Ankara Merkez Komutanlığı'na teslim olmuş, müteakiben askerî savcılıkça sevk edildiği Genelkurmay Askerî Mahkemesi tarafından 1632 sayılı Askerî Ceza Kanunu'nun 131'inci maddesi uyarınca saat 17.00'de tutuklanmıştır. Tutuklama işlemi, Genelkurmay askerî savcısı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na saat 17.40'ta bildirilmiş ve şüpheli, Kara Kuvvetleri 1'inci Sınıf Askerî Ceza ve Tutukevi'ne (Mamak) gönderilmiştir. Şüpheli ve ele geçirilen malzemelerle ilgili adli soruşturma bütün boyutları ile devam etmektedir."


'YARSAV BAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI ETİK DEĞİL'


Trabzon Baro Başkanı Avukat Mehmet Şentürk, YARSAV Başkanı Ö. Faruk Eminağaoğlu'nun Ergenekon soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamaları etik bulmadığını söyledi. Şentürk, bir hukukçunun, sorunları dile getirirken bir başka hukuk kuralını ihlal etmemesi gerektiğinin altını çizdi. Hukuka, hukukçuya güvenmek, saygı duymak, kararları üzerinde hukukî süreç dışında başka bir tartışma yol ve yöntemi benimsememek gerektiğine vurgu yapan Şentürk, bunun dışında yapılacak her türlü davranışın, hukuka aykırı olacağını belirtti. Şentürk, YARSAV Başkanı'nın açıklamalarında hukukî bir ihlal olup olmadığını ise, "En azından etik ve doğru değil. Sonuçta bir fiilin hukuka aykırılığı noktasında, suç oluşturup oluşturmadığı noktasındaki düşünce savcılara ait bir değerlendirmedir." dedi.


KÜÇÜK: ÖCALAN'A OPERASYONU KAHVEHANEDE SÖYLEDİM


Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Prof. Dr. Yalçın Küçük'e sorgusunda PKK ve teröristbaşı Abdullah Öcalan'la ilgili sorular sorulduğu öğrenildi. Küçük, Öcalan'a yönelik bir operasyonun kendisine haber verildiğini doğruladı. Konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Bunu ismini açıklamak istemediğim bir arkadaşım anlattı. 1995 seçimleri öncesinde Tansu Çiller'in Mehmet Eymür grubuna Öcalan'ı yurt dışında yakalatıp Türkiye'ye getirme talimatı verdiğini, Öcalan getirildiğinde kafes içerisine konularak seçim meydanlarında kullanılacağını, başarısız olunması halinde Türkiye için çok vahim sonuçlar doğuracağını söyledi. Ben o tarihte Fransa'daydım. Kürtlerin olduğu bir kahvehanede bu konuyu konuştum." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler