YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın ve Özden'i JİTEM'in öldürdüğü iddia ediliyor
Aydın ve Özden'i JİTEM'in öldürdüğü iddia ediliyor
Aydın ve Özden'i JİTEM'in öldürdüğü iddia ediliyor
15 Ocak 2009 / 07:55 Güncelleme: 15 Ocak 2009 / 00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin istediği Diyarbakır ve Mardin'de şehit edilen Tuğ. Bahtiyar Aydın ve Alb. Rıdvan Özden'le ilgili soruşturma dosyalarını davaya esas olmak üzere gönderdi. Faili meçhul dosyalar arasında yer alan iki olayda Aydın ve Özden'in JİTEM tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti. Tuğgeneral Aydın'ın uydurma bir ihbarla Lice'ye gelmesi sağlanarak öldürüldüğü, Özden'in ise JİTEM'e katılmadığı için infaz edildiği belirtiliyor.


General suikastı Ergenekon'da
Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Mardin'de şehit edilen Albay Rıdvan Özden'le ilgili soruşturma dosyasını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istedi. Başsavcılık, hala faili meçhul dosyalar arasında yer alan iki olayla ilgili evrakların onaylı örneklerini Ergenekon davasına esas olmak üzere gönderdi.


İVEDİLİKLE İSTENDİ


Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Albay Rıdvan Özden ile ilgili soruşturma dosyalarını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazdığı bir yazıyla istedi. Mahkemeden 'ivedi' olarak yapılan talepte, yürütülmekle olan bir soruşturmaya esas olmak üzere hazırlık tahkikat dosyaları arasında bulunan maktüller Bahtiyar Aydın ve Rıdvan Özden ile ilgili soruşturma evrakının onaylı bir suretinin ölü muayene raporları, otopsi tutanakları, olay yeri krokisi, klasik otopsi raporlarıyla birlikte gönderilmesi istendi. Gelen bu yazı üzerine faili meçhul dosyalar arasında bulunan Tuğgeneral Aydın ile Albay Özden'in dosyalarının birer örneği Ergenekon davasında yargılanan sanıkların dosyasına konulmak üzere İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na gönderildi.


EŞİNİN OTOPSİ TALEBİNE RED


Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, Ergenekon davasının görülmesinden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, ancak cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos'ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu öne sürdü. Özden, olaydan sonra defalarca otopsi talebinde bulunduğunu ve bu talebin kabul edilmediğini belirtti.


BUNLARIN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIM


Tomris Özden savcılara verdiği ifadesinde, ailecek görüştükleri Ergenekon sanığı olan ve halen tutuklu bulunan Albay Arif Doğan'ın, eşi Rıdvan Özden'e JİTEM'e katılması için 1989 yılında ısrar ettiğini, eşinin bunu kabul etmeyip sınırda yapılan kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretinin üzerine gittiğini belirterek, "'Bu işlerin kökünü kazıyacağım' diyordu. Ama kendisinin sonu oldu" demişti.


Kannas'la öldürüldü


Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, 22 Ekim 1993 tarihinde, Lice İlçesi Jandarma Bölük Komutanlığı'na PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırı haberini alır almaz helikopterle gittiği olay yerinde, helikopterden iner inmez Kannas keskin nişancı tüfeğiyle açılan ateş sonucu başından yaralanmış ve kaldırıldığı Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde şehit olmuştu.


Aydın Paşa uydurma ihbarla Lice'ye çekildi


Ergenekon iddianamesinde Bahtiyar Aydın suikasiyle ilgili 4 Haziran 2008'de ifadesine başvurulan eski PKK'lı 'Deniz' adlı gizli tanık, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın uydurma bir ihbarla Lice'ye çekildiğini belirterek şu iddialarda bulunmuştu:"Operasyonlar sürerken askerlerin telsiz konuşmalarında 'Geri çekiliyoruz, paşa vuruldu' şeklinde haberler duyduk. Lice'de PKK'lıların büyük baskın yaptığı söylenerek Paşa'nın Lice'ye gelmesi sağlanmış ve helikopterden iner inmez bir asker tarafından öldürüldüğü, o askerin de başka bir asker tarafından vurulduğunu öğrendim. Kesinlikle bu olayı PKK yapmadı. Paşanın ne amaçla ve kim tarafından öldürüldüğünü bilmiyorum. Bu konunun Ergenekon soruşturması kapsamında ele alınmasının uygun olacağını düşünüyorum." YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler