YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Avukatım olmaya korkuyorlar"
"Avukatım olmaya korkuyorlar"
25 Ağustos 2009 09:29
Kimse Osman Yıldırım'ın avukatı olmaya cesaret edemiyor!

Ergenekon davası kapsamında dün ilk kez hakim karşısına çıkan Danıştay davası hükümlüsü Osman Yıldırım, kimsenin avukatı olmaya yanaşmadığını söyledi.


Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün "Avukatınız yok mu?" sorusuna Yıldırım "Korkuyorlar, kimse benim avukatım olmak istemiyor." cevabını verdi. Bunun üzerine "Avukat korkmaz, burada Ahmet Doğan yazıyor. Avukat isimleri var. Onlara vekalet verdin mi?" diye soran mahkeme Başkanı'na Yıldırım, "Avukatım yok, avukat istemiyorum." diye cevap verince, Şengün, "Sizin istemenize bağlı değil, suçlandığınız konu avukatınızın olmasını gerektiriyor." dedi.


Danıştay davası hükümlüsü Osman Yıldırım, Ergenekon davası kapsamında dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Verdiği ifadelerle iki davanın birleştirilmesinde önemli bir rol oynayan Yıldırım, avukatların, korkusundan savunmasını yapmadığını söyledi.


Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırılara ilişkin 8 sanıklı dava dosyasının birleştirilmesiyle 94 sanıklı hale gelen birinci Ergenekon davasının 104'üncü duruşması dün Silivri'de gerçekleştirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Alparslan Arslan, duruşmaya katılanların tespitinden sonra salondan ayrıldı. Arslan, geçen iki duruşmada da mahkeme salonundan ayrılarak nezarethane kısmında beklemişti.


Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi saldırılarına ilişkin davanın tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım'a, "Avukatınız yok mu?" diye sordu. Yıldırım'ın "Avukatım yok. Korkuyorlar, kimse benim avukatım olmak istemiyor. Ben de avukat istemiyorum.'' demesi üzerine Şengün, "Avukat korkmaz, burada Ahmet Doğan yazıyor. Avukat isimleri var. Onlara vekalet verdin mi, avukatın mı?" diye sordu. Yıldırım, "Avukatım yok, avukat istemiyorum." şeklinde cevap verince, Şengün, "Sizin istemenize bağlı değil, suçlandığınız konu avukatınızın olmasını gerektiriyor.'' diye konuştu. Danıştay davası sanıklarının avukatlarının olmaması nedeniyle mahkeme, Ergenekon'un tutuksuz sanıklarının sorgusuyla yargılamaya devam etti.


Tutuksuz yargılanan sanıklardan İP Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, savunmasında tıpkı Veli Küçük, Doğu Perinçek, Kemal Kerinçsiz ve Muzaffer Tekin gibi Ergenekon soruşturmasının amacının TSK'yı yıpratmak olduğunu savundu. Sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen İlsever, gözaltına alınma ve tutuklanmasının bir nedeninin de PKK ayaklanmasını önlemek olduğunu savundu.


İLHAN SELÇUK BEYİN EMBOLİSİ


Örgütün üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılanan İlhan Selçuk duruşmaya katılmadı. Selçuk tutuksuz sanıklar arasında yer aldığı için savunması sona kalmıştı. Ancak Selçuk'un avukatları müvekkillerine beyin embolisi teşhisi konulduğunu ve hastaneden ne zaman çıkacağının belli olmadığını belirten yazıyı mahkemeye sundu.


Sosyopatların ifadeleri geçerli


Ergenekon ve Danıştay davalarının birleştirilmesi sürecinde ifadesine başvurulan Osman Yıldırım'a 'sosyopat' teşhisinin konulması 'tanıklık yapabilir mi yapamaz mı' tartışmalarını da beraberinde getirdi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersan Şen, sosyopat rahatsızlığı bulunanların ifadelerinin geçerli olduğunu söyledi. Akıl hastalarının ifadelerinin yeminsiz, sosyopatların ifadelerinin ise yeminli alındığına dikkat çeken Şen, "Akıl hastası olmak, akıl eksiği bulunması tanıklık yapmasına ceza muhakemesi usulü açısından mani değildir. Herkes tanıklık yapabilir. Sosyopatların beyanları eğer somut destekleyici delillerle ortaya konuluyorsa tabii ki bunu dikkate alacaksınız." açıklamasında bulundu.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler