YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Artık ağzına sahip ol Gürbüz'
Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve Gürbüz Çapan arasında geçen telefon konuşmaları Ergenekon'un yargıdaki şoke eden bağlantısını ortaya çıkardı.
'Artık ağzına sahip ol Gürbüz'
18 Haziran 2010 / 07:30 Güncelleme: 18 Haziran 2010 / 07:30

Ergenekon soruşturmasında 'çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmaktan' bir süre tutuklu yargılanan Gürbüz Çapan'ın tahliyesi ile ilgili şok detaylar ortaya çıktı.

Ergenekon davasında 'yargıyı etkilemek' suçlamasıyla tutuklanan Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay'ın, Çapan'ın tahliyesi için Ergenekon davası Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün ile görüşerek tahliyede 'söz sahibi' olduğu zanlıların telefon kayıtlarına yansıdı.

Tahliye sonrasında Oktay ile görüşen Gürbüz Çapan'ın şu sözleri ise yargıdaki Ergenekon bağlantısını bir kez daha gözler önüne serdi: "Seyfi abiye uğradım elini öptüm ve teşekkürümü sundum."

GAYRET EDİYOR

Ergenekon'da yargıyı etkilemek suçuyla yargılanan Avukat Ali Hadi Emre, Çapan'ın tutuklu olduğu 20 Ekim 2009'da Çapan'ın kardeşi Zeki Çapan ile bir telefon konuşması yapıyor. Dava ile ilgili detayları soran Emre'ye, Çapan'ın kardeşi, "Mahkeme başkanı muhalefet şerhi yazmış bırakılmasını istiyorum diye, öbür diğer üyeler 2 kişi adam dediğini yapmamışlar" diyor. Ardından Emre, "Onlarda da çatlak oluştu ya" diyor. Bu görüşme sonrasında aynı gün Seyfi Oktay'ı arayan Emre, duruşmanın ayın 26'sına bırakıldığını aktarıyor. Oktay, Yargıtay üyeliği vaadi verilen Ergenekon Hakimi Şengün olduğu tahmin edilen kişiye atıfta bulunarak, "O gayret ediyor seçimden evvel olsun diye. Sözü de öyle. Net olarak söylenen söz öyle" diyor.

AĞZINA SAHİP OL!

Çapan'ın tahliye edildiği 23 Ocak 2010 günü yeniden Emre ile konuşan Oktay, Çapan'ın tahliye edildiğini söylüyor. Oktay, "Senin adamın tahliye olmuş Gürbüz. Onu da görüştük adam bir şeyi yoktur falan dedi. Haberi oldu mu onun öyle" diyor. Emre ise "Oldu oldu söyledim kendisine gelince görüştürürüm seni" diye yanıtlıyor. Aynı gün, tahliye olan Çapan'ı arayan Ali Hadi Emre, "Artık ağzına sahip ol. Görüyorsun başına gelenleri. Bi bi şey konuşuyorsun içeri girip çıkıyorsun alışkanlık edindin bak, biraz akıllı ol bundan sonra tamam mı?" diye nasihat veriyor. Çapan da, "Ya ne dedik kardeşim kime ne dedik ya. Yakında bu sefer de ticari gireceğiz içeri" diyor.

BU SEFER İLGİSİZ KALMADIK

Bunun üzerine Emre, "Çare tükenmez, bak Seyfi abi yanımda, istiyor seni" diyerek telefonu Oktay'a veriyor. Oktay'ın 'geçmiş olsun' dileklerinin ardından Çapan, "Seyfi abi, çok sağolasın ilginden dolayı da teşekkür ediyorum. Zahmet etmişsin saygımı, minnetimi kabul edin ellerinden öpüyorum" diyor. Oktay da "Sağol, bu sefer ilgisiz kalmadık canım. Yanaklarından öpüyorum" şeklinde konuşuyor.

Oktay’a 100 soru

Adalet eski Bakanı Oktay, soruşturma kapsamında dün Ankara Adliyesi'nde talimatla ifade verdi. Oktay'ın ifadesi, terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakman Başsavcıvekili Hamza Keleş, "Kozmik Oda Savcısı" olarak bilinen Mustafa Bilgili tarafından alındı. Oktay'a HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'e yönelik tavassut girişimi ve Köksal Şengün'e talimat verdiği yönündeki bir çok iddiayı içeren yaklaşık 100'ün üzerinde soru soruldu.

Adam açık radyo gibi

Gürbüz Çapan, tahliyesinin ardından Ali Hadi Emre'ye 22 Ocak 2010'da telefon ediyor. "Teşekkür etmek için aradım seni. Yani sayenizde yav" diyen Çapan'a Emre şu yanıtı veriyor: "Estağfurullah yok canım seni hep içeride görmek bizi üzüyor sen de alışkanlık edindin bu işi artık ya." Çapan, Oktay'dan şöyle yakınıyor: "Seyfi abi çok rahat konuşuyor telefonla. Kapattım telefonu sonra gittim yanına ziyaret ettim teşekkür ettim de, ama şey adam telefondan açık radyo gibi." (Bugün)

Kadrolaşmak
 // Haci Yıldırım
Zalimler fırsatları değerlendirmişler. 5000 kişi adalet bakanlığına adamlarını yerleştirdiler. İşlri düştüklerinde başları sıkıştığında çalmışlar kapılarını kurtarın bizi, nasıl biz sizleri bu yerlere getirdik sizde kurtarın bizi zindanlardan demişler. Adaletli olacaklarına yemin etmiş bu bu adaletsiz zalimler kurtarmışlar suçlu ları. Ama birde Rabbimin adaleti var işte ondan kurtulamayacaklar bu zalimler....
15 Temmuz 2010 14:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler