YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya'nın Manavgat ilçesi alev alev
Antalya'nın Manavgat ilçesi alev alev
Antalya'nın Manavgat ilçesi alev alev
01 Ağustos 2008 / 15:47 Güncelleme: 01 Ağustos 2008 / 00:00

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, Manavgat'ın Karabük köyü yakınlarında başlayan ve Serik ilçesine bağlı Sarıabalı, Bucak, Deniztepesi ve Karataş köyleri civarına da sıçrayan orman yangınının, "Antalya tarihinin en büyük ve zarar verici yangını" olarak niteledi.


Türedi, yangını kontrol altına alabilmek amacıyla çok sayıda helikopter, uçak ve iş makinesinin yanı sıra binlerce kişinin çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi, "Yangının 4 bin hektar civarında bir alanda etkili olduğunu düşünüyoruz. Ama bunu söylemek de pek kolay değil. Çünkü yoğun duman alevlerin ne yöne ilerlediğini, hangi bölgelerin etkilendiğini görmemizi engelliyor. Hava araçları da bir bakıma kör olarak su atıyor. Yer ekiplerimiz de çok geniş bir alanda dağınık vaziyette çalışıyor. Gece köylere duyuru yayınladık. Herkes evlerini boşalttı.'' dedi. Vali Vekili Özhan da, "Çok şiddetli rüzgar var. Rüzgar kesilir kesilmez en etkili şekilde müdahale edeceğiz" dedi.


Öte yandan; Manavgat ve Serik ilçeleri arasındaki yaklaşık bin hektarlık alanda devam eden orman yangını, Aspendos Antik Tiyatrosu'nu henüz tehdit etmiyor. Bu arada, Karataş köyü muhtarı Arif Kahya, amcasının oğlu Osman Kahya (64) ile Ali Deniz'den (71) dün akşamdan bu yana haber alınamadığını bildirdi.


Şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın, akşam saatlerinde Serik İlçesi Akbaş köyüne sıçradı. Yangın nedeniyle 4 köy tahliye olurken, Akbaş köyü Karataş Mahallesinde bulunan 40'tan fazla ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi, birçok küçük ve büyükbaş hayvan da telef oldu.


Yetkililer, bugün yangını söndürme çalışmalarına, günün aydınlanmasıyla birlikte helikopter ve uçakların yanısıra 2 bin kişilik insan gücüyle yeniden başladı.


Karabük köyünde dün öğle saatlerinde başlayan yangın rüzgarın etkisi ve nem oranının düşük olması nedeniyle hızla büyüdü. Serik ilçesi Akbaş köyü ve çevresindeki köylere sıçrayan yangın kontrol altına alınamadı. Evlere de sıçrayan orman yangını, 4 ayrı cephede devam ediyor.


İlk tespitlere göre, Akbaş köyünün bazı mahalleleri ile Deniztepesi, Bucak ve Karataş köylerindeki 40'tan fazla ev tamamen yandı. Yangında evleri zarar gören vatandaşlar yetkililere tepki gösterdi. Yangının evlere sıçramasıyla söndürme işçilerinin kaçtığını iddia eden köylüler, mahallede hiçbir evin kalmadığını söyledi. Köylüler yanan evlerinin başında gözyaşı döktü. Günün aydınlanmasıyla birlikte tamamen harabe haline gelmiş hüzün dolu bir tablo ortaya çıktı.


Köylüler gözyaşları içerisinde yaşananları anlatırken, dumandan etkilenen bazı yaşlı vatandaşlar da yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Yanan evlerin bulunduğu mahallede elektrik ve telefon direklerinin tamamen yandığı görüldü. Havanın aydınlamasıyla birlikte yanan yerde bir kedinin, yavrularının yandığı yerde beklemesi ise gözlerden kaçmadı. Yangından zarar gören vatandaşların birçoğu geceyi dışarıda geçirirken, bazıları da eşyalarını araç ve traktörlere yükleyerek geceyi eşyalarının başında geçirdi.


Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu'dan alınan bilgiye göre, köylerin boşaltılması kararına karşı bazı vatandaşların evlerini ve mahallerini terk etmek istemedikleri öğrenildi. İlk belirlemelere göre can kaybının olmadığı belirtildi. Dün başlayan ve hızla büyüyerek devam eden yangına bugün 8 helikopter, 6 uçak, 110 arazöz, 30 dozer, 50 teknik ekip, 700 orman işçisi, jandarma ve köylülerin de bulunduğu 2 bin kişilik insan gücüyle müdahale edilmeye başlandı.


Karabük köyünde başlayan ve Akbaş köyünde çok geniş bir alana yayılan, Aspendos'un 4 kilometre yakınına kadar yaklaşan yangında, bölgenin ulaşım yollarının olmaması nedeniyle güçlükler yaşandığını belirten Kurtulmuşlu, bölgede 100'ün üzerinde arazöz ve dozerlerle yol açma çalışmalarının da gece boyu sürdürdüklerini ifade etti.


Bu yangın'ın Antalya'nın en büyük yangını olduğunu belirten Kurtulmuşlu, Meteorolojiden kötü bir haber aldıklarını ifade ederek, yangının büyümesine ve genişlemesine neden olan rüzgarın 4 gün daha süreceğini belirtti. Yangının şiddetinin sık sık değiştiğini de aktaran Kurtulmuşlu, ani patlamalarla yangının çabuk yayıldığını belirtti. Yanan alanın aşırı duman yoğunluğu nedeniyle ölçümlerin yapılamadığı, ancak 800 hektardan fazla bir alanın yandığı tahmin ediliyor.


JANDARMA,KARATAŞ KÖYÜNÜ BOŞALTIYOR


Jandarma, vatandaşlardan bazı evler ve hayvan barınaklarının yandığı Serik'in Karataş köyünün boşaltılmasını istedi. Jandarma araçlarından yapılan anonsta, alevlerin yeniden Karataş köyüne doğru ilerlediğini belirtilerek, ''Köyü terk edin. Bölgeyi boşaltın. Ana yoldan Sarıabalı köyüne doğru ilerleyin'' uyarısı yapıldı.


Jandarma ekipleri, Karataş köyündeki gazetecilere de bir an önce köyü terk etmeleri uyarısında bulundu.


Bölgedeki AA muhabirleri Deniztepesi, Bucakköy, Akbaş köyleriyle çevredeki diğer küçük yerleşim birimlerinde vatandaşların eşyalarını traktör römorkları, kamyon, kamyonet ve bulabildikleri diğer araçlara yüklediklerini ve her an köylerini terk etmek üzere beklemeye başladıklarını bildiriyor.


-''TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN TAKVİYE GELİYOR''


Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan da AA muhabirine, yangını söndürebilmek amacıyla canla başla çalıştıklarını, ancak rüzgarın ve düşük nem oranının çalışmalarını güçleştirdiğini bildirdi.


Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinden yardım gönderildiğini belirten Kaşan, ''Türkiye'nin her yerinden takviye ekipler gelmeye devam ediyor'' dedi.


Recep Kaşan, bölgede çok geniş bir alanda söndürme çalışmalarının sürdüğünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden pelikan diye adlandırılan uçakların söndürme çalışmalarına destek amacıyla gönderildiklerini bildirdi.


-ENKAZDAN CESET ÇIKMADI-


Bu arada, Karataş köyünde kayboldukları bildirilen Ali Deniz ile Osman Kahya'nın yanan evlerinin enkazında yapılan aramada sonuç alınamadı. Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri, enkazda ceset bulunmadığını belirterek, çalışmalarını sona erdirdi.


-KIZILAY ÇALIŞIYOR


Kızılay da, bölgede yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların tespiti için çalışmalarını sürdürüyor.


Bölgede çadır kuracak, vatandaşlara battaniye ve gıda yardımı dağıtacak Kızılay ekiplerinin planlalamalarının sürdüğü belirtildi.


-ANTALYA'DAN VATANDAŞLAR YANGIN BÖLGESİNE GİDECEK-


Bu arada, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, üyeleri ve vatandaşlara çağrıda bulunarak, söndürme çalışmalarına destek olmak amacıyla Antalya'dan otobüs kaldırılacağını duyurdu.


Telefon ve elektronik posta aracılığıyla kısa sürede duyurulmaya çalışılan çağrı metninde, Muratpaşa Belediyesi'nden sağlanan otobüslerle Cumhuriyet Meydanı'ndan hareketle yangın bölgesine gidileceği duyuruldu.


Dernek Başkanı Hediye Gündüz, Orman Bölge Müdürlüğü ile irtibat kurduklarını, yangın bölgesine gidecek vatandaşların bizzat söndürme çalışmalarına katılmayacaklarını, ancak söndürme ekiplerinin her türlü ihtiyaçları için çalışacaklarını söyledi. Gündüz, ''Arkadaşlarımız işçilere yardım edecek. Onların ihtiyaçlarını gidermek için çaba gösterecekler'' dedi.


-RÜZGAR DEVAM EDECEK-


Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, bugün Antalya'da hava sıcaklığının en fazla 39 derece olduğunu belirterek, nem oranının da yüzde 11 civarında seyrettiğini kaydettiler.


Akşam saatlerinde nem oranının yüzde 30-40 civarına yükselmesi beklendiğini ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdi:


''Antalya'da kuzeyden 20-25 kilometre hızla esen rüzgarın akşam saatlerinde hızını azaltması bekleniyor. Yarın öğle saatlerine kadar rüzgarın kuzey yönden eseceğini tahmin ediyoruz. Rüzgar, yarın öğle saatlerinden sonra güneyden esmeye başlayacak. Nem oranı ise artacak.''


AKOM'A BAĞLI UÇAKLAR, MÜDAHALE ETTİ


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezine (AKOM) bağlı uçakların, Antalya'daki orman yangınına müdahale ettiği bildirildi.


AKOM'dan yapılan açıklamada, AKOM'a bağlı yangın söndürme uçaklarının, İstanbul'un yanı sıra Türkiye'nin bütün bölgelerindeki orman yangınlarına müdahale ettiği belirtildi.


Adana İmamoğlu ilçesi Uluçınar Köyü mevkisinde çıkan orman yangınına müdahale eden uçakların, Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınına da yönlendirildiği kaydedilen açıklamada, uçakların sabah saatlerinden itibaren söndürme çalışması yapan ekiplere destek verdiği, geniş bir alanda etkili olan yangını söndürmek için karadan ve havadan müdahalenin sürdürüldüğü vurgulandı.


Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM uçaklarının, 2,5 ayda 30 orman ve fabrika yangınına müdahale ettiği ve 406 sorti gerçekleştirdiği kaydedildi.


Aynı açıklamada, uçakların bu dönem içinde Sultanbeyli, Başıbüyük, Eceabat, Küçükçekmece, Maltepe, Kartal, Yakuplu, Sazlıdere, Maltepe, Kartal-Aydos, Çatalca, Mersin, Halkalı, Sarıyer, Bilecik, Ballıca, İzmir, Ekinlik Adası, İkitelli, Arnavutköy, Kıyıköy, Çanakkale, Adana ve Antalya'da yangın söndürme çalışmalarına katıldığı bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler