18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul9 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya7 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli12 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep7 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika ile İran arasındaki kriz için Ankara devre
Amerika ile İran arasındaki kriz için Ankara devre
Amerika ile İran arasındaki kriz için Ankara devre
17 Temmuz 2008 / 07:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerine aracılık eden Türkiye, İran ile Amerika arasında tırmanan nükleer krizin çözümü için de devreye giriyor.


ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley bugün, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ise yarın Ankara'ya geliyor. Diplomatik görüşmeler konusunda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Tahran yönetiminin krizin aşılması için Ankara'nın devreye girmesini istediğini söyledi. "İran, bu işin içinde olmamızı istiyor." diyen Babacan, sorunun kaynağının güven eksikliği olduğuna dikkat çekti. Alınan bilgilere göre, Ankara taraflara krizin barışçıl yollarla çözülmesi telkininde bulunacak. İran'a "Uluslararası toplumdaki endişeleri giderin. Nükleer programınızı şeffaf yürütün." çağrısı yapılacak. Amerika'ya ise, "Diyalo- ğa şans tanıyın, güce baş- vurmaktan kaçının." mesajı verilecek.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz haftaki "İran konusunda devreye girebiliriz." mesajının detayları netleşiyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın bu ay sonunda önce ABD, hemen sonra da İran'a düzenleyeceği ziyaretlerden önce, iki ülkenin üst düzey yetkilileri Türkiye'ye geliyor. ABD Başkanı Bush'a yakın isimlerden Hadley bugün Ankara'da günübirlik temaslarda bulunacak. Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşecek. Diplomatik kaynaklar, ziyarette birçok konunun ele alınmasının beklendiğini; ancak ana gündemin İran'ın nükleer programı olacağını belirtti. Türk yetkililerin Hadley'e İsrail-Suriye görüşmeleri hakkında da bilgi vermesi bekleniyor. ABD'li kaynaklar ise bölgesel rutin görüşmelerin yapılacağını dile getirdi.


Ankara yarın ise İran Dışişleri Bakanı Mutteki'yi ağırlayacak. Dün NTV'ye değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Babacan, İran'dan bu konuda talep geldiğini ilk kez resmi bir ağızdan açıkladı. Babacan, "Paketi hazırlayan ülke ve İran resmin içinde olmamızı istiyor." dedi. Ali Babacan, sorunun kaynağının güven eksikliği olduğuna vurgu yaptı. Ankara, egemen ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer enerjiden yararlanmasını destekliyor. Ancak bölgesinde kesinlikle nükleer silah istemiyor ve bunun Ortadoğu'da büyük krizlere sebep olacağını kaydediyor. Ankara'nın bu görüşlerini tekrarlayan Babacan, nükleer enerji hakkı olmasına rağmen İran'ın da uluslararası toplumun endişe ve şüphelerini gidermesi gerektiğine işaret etti. Türkiye'nin uzun zamandır bu konuda taraflarla muhtelif görüşmelerde bulunduğunu hatırlatan Babacan, İranlı mevkidaşı Muttaki ile son bir ayda üç defa yüz yüze görüştüğü örneğini verdi. Süreci "Uzlaşma zemini aranıyor." sözleriyle aktaran Bakan, Türkiye'nin bu konudaki açık çizgisini ve doğru bildiklerini taraflara ilettiğini kaydetti.


Ali Babacan, K. Irak konusunda da mühim mesajlar verdi. Yerel yönetimin önceden terör örgütü PKK'ya sempati besleyip zımni destek verdiğini belirten Bakan, artık bu durumun değişmeye ve "terör örgütünün işlerini zorlaştırıcı uygulamalar görülmeye başlandığını" kaydetti. Babacan, yerel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani ile doğrudan bir görüşme yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soruya "Diyalog kapısı açıldı. Bunları aşmamız lazım." diyerek açık kapı bıraktı. Ali Babacan, Barzani'nin PKK'ya terör örgütü dememesini ise "iç politika dengeleri"yle açıkladı. Bakan Babacan, Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'ten her ay mutlaka Irak'a gitmesini istediğini aktararak bu ülkeyle ilgili dolaylı bilgi istemediklerine; yerinde izlenimin daha sağlıklı olduğuna dikkat çekti.


Obama'ya "hesap kitap iyi yapılmalı" uyarısı


Dışişleri Bakanı Babacan, ABD başkan adaylarından Barack Obama'nın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren sözlerine de tepki gösterdi. Babacan, "Bu konunun hesabı kitabı iyi yapılmalı. İlişkiler hiçbir şey olmamış gibi devam edemez." sözleriyle Amerikan yönetiminin sözde Ermeni soykırımını tanıması durumunda ilişkilerde ciddi krizler yaşanacağını vurguladı. Ali Babacan, Obama'nın başkan seçilmesi durumunda bu tavrında değişiklik beklediklerini dile getirerek, "Bütün dosyalar yöneticilerin önüne konulduğunda değişiklikler oluyor." ifadesini kullandı.


Başmüzakereci Babacan, Brüksel'de bir soruya cevap verirken "Türkiye'de Müslümanların da sorunları var." şeklindeki sözlerini eleştirenlere sert tepki gösterdi. "Sözlerimin aynen arkasındayım." diyen Babacan, bu kesimlerin kendi dünyalarında yaşadıklarını ve Türkiye'nin tüm gerçeklerini bilmediklerini ifade ederek, "Toplumun bütün kesimlerini anlamaya çalışsınlar." mesajı verdi.


Ali Babacan, AK Parti'ye açılan kapatma davasının uluslararası arenada Türkiye'nin aleyhine kullanılmasından yakındı. Babacan, bir soru üzerine, partisinin kapatılması halinde bunun Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına ilişkin oylamayı etkilemesinden kaygı duyduklarını belirtti ve "Önemli bir Expo oylaması oldu ve bu Expo oylaması sırasında maalesef rakiplerimizin bunu bir unsur olarak kullandıklarını gördük."dedi.


ABD, İran ile müzakerelerde ilk kez yer alacak


İran'ın nükleer enerji programı ile ilgili müzakerelere ilk kez ABD'nin de katılacağı bildirildi. Associated Press ajansına adı gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ün, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran'ın nükleer konulardaki başmüzakerecisi Said Celili arasındaki görüşmelerde yer alacağını aktardı. ABD'nin 3. en yüksek konumdaki diplomatı olan Burns'ün, 19 Temmuz Cumartesi günü İsviçre'de yapılacak toplantıda Celili ile bir araya geleceğini kaydeden yetkili, Burns'ün, İranlı müzakereci ile toplantı dışında ayrı bir görüşme yapmayacağı bilgisini de verdi. ABD'nin ilk kez resmi olarak görüşmeye katılacak olması, sorunun müzakere ile halledileceğine dair inancı kuvvetlendiriyor. AB ve ABD, İran ile müzakerelere başlanması için "uranyum zenginleştirilmesinin durdurulması ön şartından" vazgeçmişlerdi. Bu arada, Bir hafta önce füze denemesi yaparak ABD ve İsrail'in tepkisini çeken İran, geniş çaplı bir hava tatbikatı düzenlemeye hazırlanıyor. İran Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmed Mihani, İran'ın Press TV kanalına önceki gün yaptığı açıklamada saldırı ve savunma güçlerini deneyeceklerini söyledi. İran, geçtiğimiz hafta İsrail'i ve ABD'nin Ortadoğu'daki üslerini vurabilecek kapasitede olan füzelerini denemişti. Pentagon'dan önceki gün yapılan açıklamada ise İran'ın, Doğu ve Güney Avrupa'daki hedefleri vurabilecek balistik füze kapasitesine sahip olduğu öne sürülmüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler