YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alparslan Aslan sinir krizi geçirdi
1. Ergenekon davası bugün devam ediyor.. .İşte davayla ilgili gelişmeler...
Alparslan Aslan sinir krizi geçirdi
28 Eylül 2009 / 10:01 Güncelleme: 28 Eylül 2009 / 12:54

Ergenekon ana davasının 111'inci oturumu olaylı başladı. Duruşma başladıktan sonra salona getirilen Danıştay suikasti davası sanığı Alparslan Arslan oturmak istemedi.

Salonda bulunan askerler tarafından zaptedilmeye çalışan Arslan'ın taşkınlığı devam edince duruşmanın başlamasından 5 dakika sonra salondan çıkartıldı. Arslan salodan çıkartılırken tutuklu sanıklara ayrılan bölümdeki tahta paravana tekme attı. Duruşmaya emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in ve de bulunduğu 27'si tutuklu 32 sanık katıldı.

HAKİMLER DAVADAN ÇEKİLMEDİ

Doğu Perinçek'in avukatı 2 üye hakimin davadan çekilmesini istemiş, bu talepten sonra duruşmaya ara verilmişti.

Aradan sonra, birinci ''Ergenekon'' davasında üye hakimler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu, davadan çekilmediklerini bildirdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, avukat Mehmet Cengiz'in 2 üye hakimin davadan çekilmesine yönelik yazılı ve sözlü talebine ilişkin hakim Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu'nun yazılı beyanda bulunduklarını söyledi.

Özese'nin, avukatın dilekçesinde ileri sürülen gerekçenin Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 30. maddesi kapsamında olmadığını belirttiğini ifade eden Şengün, Özese'nin davadan çekilmesini gerektiren herhangi bir sebep olmadığını
 kaydettiğini aktardı.

Şengün, Haşıloğlu'nun da yazılı beyanında, sanık Aydın Yüksek'in söylemlerinin sanık savunması kapsamında değerlendirildiğini, yasal ve vicdani olarak davadan çekilmesini gerektirir bir durum olmadığını bildirdiğini
 kaydetti.

Başkan Şengün, daha sonra tutuksuz sanık İhsan Göktaş'ı, savunmasını yapması için duruşma salonundaki kürsüye çağırdı.

Duruşma, Göktaş'ın savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

DAHA ÖNCE DE OLAY ÇIKARMIŞTI

Ağustos ayında hakim karşısına çıkarılan Arslan önce salondan çıkmak istemiş ve “Neyin var” diye soran Mahkeme Başkanı Şengün'e “Beyinsel problemlerim var” diye cevap vermişti. Arslan, cebine soktuğu eli için yöneltilen soruyu da, “Sana ne lan, sen kimsin. Size mi kaldı bu memleket” diye bağırarak yanıtlamıştı. Bunun üzerine önce Devlet Hastanesi’ne gönderilen Arslan’ın, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkine karar verilmişti.

DURUŞMAYA 13:30'A KADAR ARA VERİLDİ

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ''Ergenekon'' davasının 111. duruşmasına saat 13.30'a kadar ara verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuksuz sanık İhsan Göktaş'ın savunması alındı.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, duruşmaya saat 13.30'a kadar öğlen arası verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler