YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Özden sorusu Küçük'ü neden rahatsız etti?
Albay Özden sorusu Küçük'ü neden rahatsız etti?
Albay Özden sorusu Küçük'ü neden rahatsız etti?
26 Aralık 2008 / 08:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

JİTEM ve PKK'nın uyuşturucu ticareti yaptığını ortaya çıkaran Albay Rıdvan Özden'in şüpheli ölümüyle ilgili yeniden açılan soruşturma Ergenekon davasıyla birleştirilecek. Albay'ın eşi Tomris Özden'den bilgi alıp soruşturma başlatan savcıların, Albay'ı Ergenekon örgütünün öldürdüğünü kanıtlayacak önemli delillere ulaştığı öğrenildi.Ergenekon davasının dünkü duruşmasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, 1995'te öldürülen eski Mardin Alay Komutanı Albay Rıdavan Özden cinayetiyle ilgili soruşturmanın Ergenekon davasına dahil edileceğini açıkladı. Ergenekon savcıları Özden'in eşi Tomris Özden'le görüşüp, Albay'ın günlüklerini almışlardı.


ALBAY ÖZDEN SORUSU KÜÇÜK'Ü RAHATSIZ ETTİ


Ergenekon davasının dün yapılan 32. duruşmasında tutuklu sanıklardan gazeteci Ümit Oğuztan'ın çapraz sorgusu yapıldı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Oğuztan'a "Albay Rıdvan Özden'in şehit edilmesiyle ilgili ne biliyorsunuz?" diye sordu. Oğuztan, Rıdvan Özden'in eşinin çalıştığı televiz-yona geldiğini, bazı bilgiler verdiğini, ancak anlattıklarının çok saçma olması ve ciddi bir belge bulunmaması nedeniyle yayımlamadığını söyledi. Bunun üzerine müdahale eden emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük soruya itiraz etti.


BİRLEŞTİRMEYİ SAVCI AÇIKLADI


Zeynep Küçük, Albay Özden cinayetinin iddianamede yer almadığını belirterek, "Bu konu iddianamede yok. Neye dayandırarak soruyorsunuz? Gelecek dosyada mı var?" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Savcı Pekgüzel "Bu konuyu başka bir arkadaşımız yürütüyordu. Daha sonra bizim dosya ile birleşmiş" dedi.


ŞÜPHELİ CİNAYET


12 Ağustos 1995'te iki koruması ile birlikte öldürülen Albay Özden'in şüpheli resmi kayıtlara 'PKK ile çatışmada şehit düştü' şeklinde girdi. Ancak Özden'e eşinin ısrarına rağmen otopsi yapılmaması, bir askerin 'Komutanımızı yanındaki asker öldürdü' itirafı, Özden'in Mardin'de JİTEM ile PKK'nın uyuşturucu ticaretini ortaya çıkaran ve bölgede sevilen bir asker olması, olayla ilgili şüphelere neden oldu. Savcıların cinayeti Ergenekon örgütün işlediğini kanıtlayacak önemli delillere ulaştığı ileri sürüldü.


'Ebu Süfyan' herşeyi biliyor


Ergenekon savcılarının soruşturma için bilgi aldığı Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, Ergenekon sanığı, JİTEM'in kurucusu emekli Albay Arif Doğan'la ailece görüştüklerini belirterek "Doğan, eşimin JİTEM'e katılması için ısrar ediyordu" demişti. Tomris Özden, Veli Küçük'ün de eşine JİTEM'e girmesi konusunda baskı yaptığını ve bu nedenle aralarının iyi olmadığını ifade etmişti. Eşinin kendisine 'Ebu Süfyan' adlı bir kişiden çok sık bahsettiğini anlatan Özden, bu kişinin eşimin cenazesine katıldığını, kim olduğu araştırılması durumunda Ergenekon soruşturması ile ilgili önemli bir mesafe kat edileceğini düşündüğünü kaydetmişti. 'Ebu Süfyan'ın 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu ileri sürülmüştü. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler