YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Ali Öz, Komisyon'a gelmedi
Albay Ali Öz, Komisyon'a gelmedi
Albay Ali Öz, Komisyon'a gelmedi
03 Nisan 2008 / 08:27 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00

TBMM Hrant Dink Cinayeti Alt Komisyonu, bilgisine başvurmak üzere çağırdığı, aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı olan Albay Ali Öz'ün de bulunduğu 5 askeri dinleyemedi. Albay Ali Öz, Dink cinayetinden önce toplanan istihbarat bilgilerinin gereğini yapmamakla suçlanıyor.


Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan, 27 Mart 2008'de İçişleri Bakanlığına yazı göndererek, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Astsubay Başçavuş Hüseyin Yılmaz, Jandarma Uzman Çavuş Hacı Ömer Ünalır, Jandarma Başçavuş Cevat Eser ile Bursa İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Yüzbaşı Metin Yılmaz ve Bursa İl Jandarma Bölge Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Albay Ali Öz'ü, bilgi vermek üzere 2 Nisan 2008 tarihinde komisyona davet ettiğini anımsattı.


ALBAY İHMALLE SUÇLANIYOR


Ocaktan, komisyonun bu talebi üzerine, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığının, dün Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesine bir yazı gönderdiğini, adı geçenlerin, komisyonda hazır bulunmasının istendiğini belirtti. Ocaktan, dün toplanan komisyonda, davetlilerin toplantıya katılmaması üzerine, bu durumu bir tutanakla tespit ettiğini ifade etti. Ocaktan, adı geçen kişilerin komisyonda dinlenmesi için İçişleri Bakanlığına yeniden yazı yazılacağını belirtti. Mahkemeden sözkonusu askerlerin komisyon tarafından dinlenebileceğine dair izin çıkmadığı için ifade vermeye gelmediği öğrenildi.


Jandarma Genel Komutanlığı da bir açıklama yaparak, komisyonda verilecek ifadenin yargıyı etkileyip etkilemeyeceğinin mahkemeden sorulduğunu kaydetti. Açıklamada, “Mahkemeden alınacak cevaba göre gerekli işlem yapılacaktır” denildi.YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler