YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağar: Suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmiyorum
Ağar: Suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmiyorum
Ağar: Suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmiyorum
09 Şubat 2009 / 17:01 Güncelleme: 09 Şubat 2009 / 00:00

Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılanan Mehmet Ağar, ''Suçlu ve suçluyla mücadele etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş bir kişi olarak, suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmem mümkün değil'' dedi.


MEHMET AĞAR DURUŞMAYA KORKUT EKEN İLE GELDİ


Mehmet Ağar'ın, Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, ''Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.


Terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 14.15'de başlayan duruşmaya, sanık Ağar da katılıyor.


Duruşmayı aynı dava kapsamında yargılanarak mahkum olan Korkut Eken ile çok sayıda izleyici de takip ediyor.


ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İLE BAZI AVUKATLARIN MÜDAHİLLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ


Mehmet Ağar'ın, Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, ''Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılandığı davada, Çağdaş Hukukçular Derneği ile bazı avukatların müdahil olarak katılma talepleri reddedildi.


Mehmet Ağar'ın, terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen yargılanmasına devam ediliyor.


Duruşmada, Avukat Selçuk Kozağaçlı, Hüseyin Şimşek ve İsmail Hakkı İlçi için 342 avukat olarak müdahil talebinde bulunduklarını belirterek, ''Bu kişiler Mehmet Ağar'ın mensubu olduğu iddia edilen suç örgütünce öldürülmüştür'' iddiasında bulundu. Avukat Kozağaçlı'nın konuşmasında bazı bilgiler verdiği sırada Mehmet Ağar'ın avukatları ayağa kalkarak ''Esasa giriliyor'' diyerek itiraz ettiler. Bunun üzerine müdahil avukatlarından biri de Ağar'ın avukatlarını müdahale etmemelerini istedi.


Bunlar üzerine, Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, herkesin sessiz olmasını isteyerek, Kozağaçlı'ya sözlerine devam etmesini söyledi.


Kozağaçlı, ''Mahkemeden beklentimiz şu; ülkenin en karanlık döneminde suç işlemiş olan bu kişilerin tüm halka karşı suçlardan yargılanması. Bu nedenle Şimşek ve İlçi adına müdahil olarak duruşmalara katılmak istiyoruz'' dedi.


Avukat Rıza Karaman da Çağdaş Hukukçular Derneği adına davaya müdahil olma talebinde bulundu.


''Faili meçhul şekilde'' yaşamını yitiren Hasan Ocak'ın ağabeyi Hüseyin Ocak adına duruşmaya katılan bir başka avukat da ''Hasan Ocak'ın, Ağar'ın Emniyet Müdürü olduğu dönemde uygulanan fiiller sonucunda öldüğünü düşündüklerini'' iddia etti. Sözkonusu avukat, Hüseyin Ocak adına davaya müdahillik talep ederek, ''Mehmet Ağar'ın, Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanması gerektiğini düşünmekteyiz'' dedi.


Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, ''müdahale taleplerinin yasada belirtilen koşulları taşımadığını ifade ederek, reddine karar verilmesini istedi.


Duruşmada söz alan Ağar'ın avukatları Kadir Toluç ve Abdullah Egeli de müdahil taleplerinin Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) uygun olmadığını savunarak, reddine karar verilmesini talep etti.


Duruşmaya kısa bir ara veren Mahkeme heyeti, açıkladığı ara kararında, müdahillik taleplerini, CMK'nın 250. maddesi uyarınca, ''sanığın yargılandığı suç bakımından katılma talebinde bulunanların doğrudan zarar gördükleri sabit olmadığından'' reddetti.


Ara kararın açıklanmasının ardından duruşmaya devam ediliyor.


'SUÇ İŞLEMEK İÇİN ÖRGÜT KURMAK İDDİASINI KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL'


Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılanan Mehmet Ağar, ''Suçlu ve suçluyla mücadele etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş bir kişi olarak, suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmem mümkün değil'' dedi.


Ağar'ın, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ilk duruşması tamamlandı.


Ağar, savunma ve ifadesinde, milletvekilliği yaparken aleyhindeki iddialar gündeme geldiğinde, dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunduğunu anlattı.


Değişik görevleri sırasında ''devlete ve millete hukuk ve sadakatle hizmet ettiğini'' söyleyen Ağar, ''Bugünkü şartlarla o günkü şartlar arasında Himalaya Dağları kadar fark var'' dedi.


''Suçlu ve suçluyla mücadele etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş bir kişi olarak, suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmem mümkün değil'' ifadesini kullanan Ağar, görevini hukuk ve kanunlar çerçevesinde yürüttüğünü kaydetti.


Ağar, suç örgütlerine karşı mücadelesi nedeniyle ''Türkiye'nin en önemli üç hedefinden biri'' olduğunu söyledi.


Görevleri sırasında bilmeyerek hizmet kusurları olabileceğini ifade eden Ağar, ''Elbette insanız, hatalarımız olabilir ama bu iddiaları şiddetle reddediyorum'' diye konuştu.


Ağar, Mahkeme Heyetinin sorusu üzerine, Mehmet Özbay sahte kimliğini kullanan Abdullah Çatlı'nın ismini, Emniyet Teşkilatında görev yapması nedeniyle duyduğunu ancak tanımadığını kaydetti.


Ağar, Susurluk kazası sonrasında ele geçen silah ve mermilerle ilgili bilgisinin ve talimatının olmadığını ifade etti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler