YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB: PKK terörist bir örgüttür
AB: PKK terörist bir örgüttür
AB: PKK terörist bir örgüttür
04 Nisan 2008 / 07:42 Güncelleme: 04 Nisan 2008 / 00:00

Avrupa Adalet Divanı, PKK'nın, terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etti. Türkiye'nin büyük tepkisini çeken girişim, Avrupa Birliği'ni de kızdırdı.


PKK'yı terör örgütleri listesinde tutmaya kararlı olduğunu bildiren AB, daha önce mahkemenin Halkın Mücahitleri'ni listeden çıkarma talebini de geri çevirmişti. Terör örgütleri listesini düzenleyen Avrupa Birliği Konseyi, Adalet Divanı kararının 2002'deki usul hatalarına ilişkin olduğuna dikkat çekerken, bu hataların geçen yıl düzeltildiğini, dolayısıyla PKK'nın listeden çıkarılması için hiçbir sebep bulunmadığını belirtiyor. Dün AB'den yapılan açıklamada da, hiçbir kararın PKK'nın terör örgütü olduğu gerçeğini değiştiremeyeceği vurgulandı. Genişleme komiseri Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, "AB, PKK-Kongra-Gel'i terör örgütü kabul etmektedir. 2007'de güncellenen listede bu örgüt yerini muhafaza etmiştir." dedi.


ATAD dün usul hataları dolayısıyla PKK'nın AB ortak terör listesinden çıkarılmasını talep etmişti. ATAD, 12 Aralık 2006'da da İran'da faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünün listeden çıkarılmasını istemiş; ancak konsey bu kararı uygulamayı reddetmiş, mahkemenin tavsiyelerine paralel olarak birtakım düzenlemelere gitmişti. Halkın Mücahitleri, konseyin ismini listeden çıkarmaya direnmesi üzerine mahkemeye tekrar müracaat etmişti. Dava hâlâ devam ediyor.


Zaman'a konuşan ATAD yetkilileri, "AB kanunlarına göre listeye giren şahıs ya da örgütlerin neden listede olduklarına dair derinlemesine bilgilendirilmeleri gerekiyor. Ayrıca, şahıs ya da örgütlerin listede bulunması için bir üye ülkede alınmış bir karar gerekiyor. Bu kararı bir mahkeme, hükümet ya da yetkili bir makam verebiliyor. PKK için bu tür milli kararlar bulunuyor; ancak örgütün listede yer alma sebeplerine ilişkin yeteri kadar bilgilendirilmediği için mahkemenin bu yönde bir karar verdiği kaydediliyor." değerlendirmesinde bulundu. Terör listesine yapılan iki itiraz davası daha ATAD'da devam ediyor. Filipin Komünist Partisi kurucusu Jose Maria Sison ve Hollanda merkezli El Aksa örgütü listeden çıkarılmaları için ATAD'a müracaat etti. Avrupa Birliği de dün gelişmeyle ilgili bir açıklama yaparak, kararın hiçbir şekilde PKK'nın terör örgütü olduğu gerçeğini değiştirmediğini belirtti. AB Komisyonu'nun Genişleme Komiseri Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, şu açıklamayı yaptı: "AB, PKK-Kongra-Gel'i terör örgütü olarak kabul etmeye devam etmektedir ve Mahkeme kararı terör listesini değiştirmemektedir. ATAD'ın kararı 2002 ve 2004'te tamamen usul sorunlarından kaynaklanan meselelerle ilgilidir. Konsey o tarihten bu yana listeleme usullerini iyileştirmiş, geçmiş davaların sonuçlarını değerlendirmiş ve kararlarını daha şeffaf ve adil hale getirmiştir. Ayrıca, AB listesi her 6 ayda bir Konsey tarafından güncellenmekte olup, son olarak Aralık 2007'de güncellenen listede PKK ve Kongra-Gel listedeki yerini muhafaza etmiştir. Bir defa daha vurgulamak isterim ki bu hüküm AB'nin PKK'ya ilişkin kararını etkilememektedir."


Abdullah Öcalan'a doğum günü hediyesi mi?


Kararın İmralı Adası'nda tutuklu bulunan terörist başı Abdullah Öcalan'ın doğum gününe (4 Nisan) denk getirilmesi dikkat çekti. ATAD'ın kararı Ankara'da tepkiyle karşılandı. MHP Grup Başkanvekil Oktay Vural, kararın siyasi çözüm arayışlarının hızlandığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da kararı "emperyalist güçlerin oyununun yeni bir perdesi" olarak değerlendirdi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise kararın metanetle karşılanması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler