YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
96 tilki siyanürle telef edildi
96 tilki siyanürle telef edildi
96 tilki siyanürle telef edildi
07 Şubat 2008 / 10:13 Güncelleme: 07 Şubat 2008 / 00:00Aksaray'da kürkü için siyanürle zehirlenerek telef edilen 116 tilki bulundu. Şüpheli anne, baba ve oğlu yakalandı. 377 bin YTL cezaya çarptırılan zanlılar, 1 ile 3 yıl arasında hapis talebiyle yargılanacak.


Aksaray'da arka koltukları sökülmüş bir otomobilde, zehirlenerek telef edilmiş 96 tilki bulundu. Eskil ilçesine bağlı Bayramdüğün köyü yakınlarında tilki ölüleri bulunduğu ihbarını alan Jandarma, Aksaray İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleriyle inceleme başlattı. Köy çevresinde yapılan araştırmada, köy muhtarı ve köylülerin yardımıyla 20 tilki ölüsü daha bulundu. Ekipler, şüphe üzerine köy yakınlarında durdurdukları 68 AZ 410 plakalı, arka koltukları sökülmüş otomobilde 96 tilki ölüsü ele geçirdi. Olayla ilgili C.Ç., N.Ç. ve T.Ç. isimli baba, anne ve oğul gözaltına alındı. Şüpheliler, tilkileri kendilerinin zehirlemediklerini öne sürerek, yol kenarından geçerken tilkileri görüp topladıklarını iddia etti. Ancak jandarma ekipleri, şüphelilerin arka koltukları sökülen otomobili, bu iş için özellikle düzenlediklerinin tespit edildiğini belirtti. İlçe tarım müdürlüğünde görevli veteriner hekim tarafından yapılan ilk incelemede, tilkilerde yara izi ve ateşli silah yarası olmadığı, ele geçirilen 116 tilkinin kimyasal madde ile zehirlenmiş olabileceği sonucu çıktı.

Tilkilerin telef edilmesinde kullanılan kimyasal maddenin tam olarak belirlenmesi amacıyla 2 tilki ölüsü, Konya Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Tilkilerin siyanürle zehirlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Toplam 116 tilki için 377 bin YTL, sadece hayvanların tazminat bedeli için ceza uygulanacak. Bu cezaya ek olarak idari para cezası mahkeme tarafından verilecek. Zanlılar, para cezasının yanı sıra kimyasal maddeyle tilki öldürdükleri için 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası ile yargılanacak. Gözaltına alınan şüpheliler, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, ele geçirilen tilki ölüleri, kepçe ile açılan çukura kireçlenerek gömüldü.


Aksaray İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Kemalettin Sarıkaya, Merkez Av Komisyonu'nun 2007-2008 tarifesine göre, yasadışı avlanan her tilki için tazminat bedeli olarak 650 YTL para cezası uygulandığını söyledi. Merkez Av Komisyonu kararına göre bu tazminatın, zehirle avlanma sebebiyle tilki başına 5 katı olarak uygulandığını vurgulayan Sarıkaya, "İlgili mahkeme bu olaya ilişkin kararını verdikten ve Konya'dan tilkilerin kesin ölüm nedenine ilişkin analiz raporu Aksaray'a ulaştıktan sonra gerekli cezai işlemleri uygulayacağız." açıklamasında bulundu. 0,1 gramı bile insan öldürüyor Özellikle altını ayrıştırmaya yarayan siyanür, zehirli bir maddedir ve belli bir dozda (70 kg ağırlığındaki bir insan için 0,1 gram) alındığında, ölüme sebep olur. Teneffüs edilmesi dahi öldürücü etki gösterir. Isıya maruz kaldığında ayrışmaya başlayarak zehirli duman çıkarır. Fazla miktarda siyanüre maruz kalındığında beyin, kalp ve akciğerler kısa sürede şiddetli etkilenme gösterip koma veya ölüme yol açar.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler