YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 numaralı gizli tanığın ifadeleri avukatlara dağıtıldı
9 numaralı gizli tanığın ifadeleri avukatlara dağıtıldı
9 numaralı gizli tanığın ifadeleri avukatlara dağıtıldı
14 Şubat 2009 / 08:45 Güncelleme: 14 Şubat 2009 / 00:00

Ergenekon terör örgütü davasının 51. duruşmasında, gizli tanık 9'un ifadesinin 13 sayfalık bir bölümü daha talep üzerine sanıklar ve avukatlarına dağıtıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, devam eden soruşturma nedeniyle bir bölümü açıklanmayan 9 numaralı gizli tanığın ifadelerini savunma hakkının kısıtlanmaması için gizliliği ihlal etmeyecek bir şekilde veriyor.


Gizli tanık 9'un ifadelerinin 126-137'nci sayfalarında Danıştay saldırısına ilişkin bölümler yer alıyor. Danıştay saldırganı avukat Alparslan Arslan'ın, güvenmediği suç ortağı İsmail Sağır'ı cinayetten sonra öldürmeyi düşündüğü yer alıyor. Gizli tanık, bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Erhan Timuroğlu'nun kendisine cezaevinde anlattığı konuyu şu şekilde dile getiriyor: "Alparslan, 'Erhan', demiş 'bir işimiz olacak' demiş. İşimiz bittikten sonra İsmail'le bir bağın yoksa İsmail'i gömelim. Erhan da gülmüş 'sen bilirsin' demiş. Senle beraber yurtdışına gideriz, birkaç tane de Ermeni var, onları halledecez falan. Tabii Erhan bunu bana söyledi cezaevinde."


Gizli tanık, Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olayının konuşulduğu Ataşehir'deki dubleks villaya da kendisini Muzaffer Tekin'in korumasının arabayla götürdüğünü iddia ediyor: "Cumhuriyet Gazetesi'nde 500 bin dolar karşılığında bu işi aldım." Danıştay saldırısından bir önceki akşam 16 Mayıs'ta Alparslan Arslan'ın kendisine bir gazete kupürü göstererek 'işim bununla' dediğini aktaran gizli tanık, kendisinin de nasihat amaçlı şu konuşmayı yaptığını belirtiyor.


Danıştay saldırganı avukat Alparslan Arslan'la nasıl tanıştığını anlatan gizli tanık, Arslan'ın emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le ilişkisini ilginç bir tabirle anlatıyor. Görevlinin, 'Veli Paşa'yla Alparslan'ın arası nasıldı?" şeklindeki sorusuna gizli tanık şöyle cevap veriyor: "Baba oğul gibiydiler." ZAMAN


GİZLİ TANIK: Veli Küçük'le Arslan çok yakındılar

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler