YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 cinayetli iddianame hazır
9 kişinin ölüm emri Albay Temizöz'den mi?
9 cinayetli iddianame hazır
17 Temmuz 2009 / 22:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında 9 kez müebbet hapis cezası istenen Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'le ilgili iddianame...


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün 9 kişinin ölüm emrini bizzat verdiği iddia edildi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafafından hazırlanan ve Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede dehşet verici iddialar yer alıyor. 1992-96 yılları arasında Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan Temizöz ile birlikte çalışan karakol komutanları Ahmet Öznalbant ve Mehmet Aksoy ile gizli tanıklar 'sokak lambası' ve 'tükenmez kalem'in ifadeleri iddinamede yer aldı. Temizöz'ün 'sorgu ekibi' adında ölüm timi kurduğunu belirten gizli tanıklar, Temizöz'ün PKK itirafçılarından ve askerlerden oluşan sorgu timi kurduğunu öne sürdü.


Sorgu ekibinin direk Temizöz'e bağlı çalıştığını ve asla kendilerine bilgi vermediğini belirten dönemin Cizre Jandarma Karakolu komutanı Ahmet Öznalbant ifadeleri iddianemeye şöyle yansıdı: "Sorgu ekibi şüphelileri aldığında yada bıraktığında bize hiç bir şekilde bilgi vermiyorlardı. Bu şahıslar bize bilgi vermezlerdi. Sadece ilçe jandarma komutanımız olan Cemal Temizöz'e bilgi verir, tüm talimatlarıda ondan alırlardı. Bizim ile hiç bir irtibatları yoktu. Ben Cemal Temizöz ile birlikte bu şahısların bir yere gittiğini görmedim. Yanlız operasyonlar sırasında gittiğini biliyorum.


O yıllarda Cizre merkezinde yada civarında faili meçhul olaylara ilişkin olarak hiç kimse ifade vermediği gibi görenlerde korkarak kaçıyorlardı, o yüzden bir çok olayda tüm gayretimize rağmen olayları aydınlığa kavuşturamadık. Benim söyleyebilekceklerim bunlardan ibarettir."


İddinamede yer alan gizli tanık ifadelerinde Temizöz'ün infaz emirlerini bizzat kendisinin verdiği öne sürülüyor. Temizöz'den aldıkları emirle infazları gerçekleştiren "Sorgu Ekibi" nin Suriye sınırında bir kişinin öldürülmesi iddianemede şöyle yer alıyor: " Şahin -Bedran Kod Adem Yakn, Selim hoca uzman, Yavuz uzman, Ferit Kod Abdulhakim Güven ve Taygun kod Hıdır Altuğu Cizre ilçe merkezinde stejin toros marka araç ile gezdikleri sırada Cizre köprüsünü geçtikten sonra sağ tarafta bulunan Kadıoğlu oteli civarında bulundukları sırada giyiminden Cizreli olmadığı anlaşılan genç bir şahsı durdurarak Kürtçe ve Türkçe bilmediğini anlamaları üzerine gözlerine bağlayarak Cizre ilçe jandarma komutanlığı sorgu odasına getirdiler, Arapça bilen bir er vasıtasıyla şahıs ile yapılan sorgu neticesinde şahsın Irak' daki şartlardan memnun olmayarak Türkiye'ye kaçak yollardan geldiğini ve Arap kökenli olduğunu öğrenilmesi neticesinde Yavuz uzmanın ilçe jandarma komutanı Cemal Temizöz'ün şahsı Türkiye'ye giriş yaptığı sınır kapısının tespit edilerek oraya götürüp öldürülmesi talimatı vermesi üzerine, yukarda belirttiğim şahıslar ile birlikte Arap uyruklu şahsın gözlerinin tekrar bağlanarak Cizre-Silopi arasında Dicle nehri kıyısında Suriye sınırında sazlıklar arasına yatırılmak suretiyle Şahin Bedran Kod Adem Yakın kaleşnikof marka uzun namlulu silah ile kafasına sıkmak suretiyle öldürdü ve şahsı sazlıklar arasına gömdüler. Daha sonra aynı ekip dönerek ilçe jandarma komutanlığına geri geldi."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler