YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
800 kilometrelik Suriye sınırında her bir metre de
800 kilometrelik Suriye sınırında her bir metre de
800 kilometrelik Suriye sınırında her bir metre de
27 Şubat 2008 / 08:00 Güncelleme: 27 Şubat 2008 / 00:00

Maliye Bakanlığı, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay ve Kilis illerinin sınır hattındaki mayınların temizlenip, arazinin tarıma açılması yeni bir düzenleme yapıyor. Daha önce açılan ihalelerin yargı kararıyla durdurulması üzerine, mayınlı alanların "Temizle-İşlet" ihalesi ile özel sektöre devri için yasa tasarısı hazırlandı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tasarının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi. İhale, 5 yılı temizleme, 44 yılı işletme olmak üzere 49 yılı kapsayacak. En az işletme süresini teklif eden firma ihaleyi kazanacak.


CHP DURDURMUŞTU
Mayından temizlenen alanda özel sektöre sadece üst hakkı verilecek. Arazide petrol, doğalgaz veya maden çıkarsa, yer altı kaynaklarının sahibi devlet olacak. Mayınlı araziler, hem askeri hem de sivil kanat tarafından uzun süredir üzerinde durulan hassas konular arasında yer alıyor. Kurumlar, mayınların kamuya yük getirmeden temizlenmesi ve bu arazilerin organik tarıma açılması için mutabakata vardı. Mayınlı arazilerin temizlemesi için milli emlak müdürlükleri ihaleye çıktı. İhalelere, İsrail firmalarının girdiği iddia edildi. CHP yönetimi konuyu idari yargıya taşıdı ve durdurdu.


TEMİZLEME MALİYETİ 1.5 MİLYAR DOLARI BULUYOR

Türkiye'nin, Suriye sınırındaki mayın tarlaları dünyanın en büyük mayın tarlalarından biri olarak biliniyor. 800 kilometrelik Suriye sınırında her bir metre derinlikte bir mayın bulunuyor. Bölgede, 550 bin adet 5 ayrı cins mayın olduğu tahmin ediliyor.

 

Arazide yapılan keşiflere ve mayın tarlalarının özelliklerine göre ortalama temizleme maliyeti 2.5-15 dolar/metrekare arasında değişiyor. Temizleme maliyeti, 350 milyon dolarla 1.5 milyar dolar arasında değişiyor. Türkiye'nin taraf olduğu, Ottawa Mayın Yasaklaması Sözleşmesi'nin uygun bulunduğuna dair kanun 2003 yılında yürürlüğe girdi.

 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler