YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 yeni kadın sığınma evi açılacak
8 yeni kadın sığınma evi açılacak
8 yeni kadın sığınma evi açılacak
28 Temmuz 2008 / 11:12 Güncelleme: 28 Temmuz 2008 / 00:00

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), ihtiyaç duyulan illerde yıl sonuna kadar 8 yeni kadın sığınma evi açacak. Kuruma bağlı kadın sığınma evlerinin sayısı 32'ye yükselecek.
        


SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıkıntılarla baş başa kalmamaları için kadın sığınma  evlerine ciddi önem verdiklerini söyledi.
        


Kurum olarak 2003 yılında 8 kadın sığınma evi açtıklarını, sayının bugün itibariyle 24'e yükseldiğini kaydeden Barış, yıl sonuna kadar sığınma evi sayısını 32'ye çıkaracaklarını bildirdi.
        


Yeni kadın sığınma evlerini, kadınların daha çok istismar edildiği ve şiddete maruz kaldığı illerde açacaklarını belirten Barış, kötü niyetli kişilerin kadın sığınma evlerinin yerini bulmaya çalışması nedeniyle bu  evlerin hangi illerde açılacağının bilinmesini istemediklerini ifade etti.
        


Kuruma bağlı kadın sığınma evlerinin dışında, belediyelerin de kendi  bölgelerinde bu alanda yasal sorumlulukları olduğuna dikkati çeken  Barış, kadın sığınma evlerine gerekli önemi vermeleri için belediyeleri bilgilendirdiklerini söyledi. Barış, kadın sığınma evi açan belediyelere SHÇEK'in rehberlik hizmeti verdiğini kaydetti.
         
KURSLARA AĞIRLIK VERİLECEK
         
İsmail Barış, önümüzdeki süreçte, kadın sığınma evlerinin sayısını arttırmanın yanı sıra, buralarda verilen kursların niteliği konusunda çalışma yapacaklarını bildirdi. Sığınma evlerinde kadın istihdamına yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini belirten Barış, sığınma evlerinde kadınların meslek edinebilmeleri için verilen eğitimlerin ve kursların niteliklerini yükselteceklerini kaydetti. Barış, ''Gönül ister ki, kadınlarımız hiçbir şekilde şiddet görmesin, istismar edilmesin, töre adı altında ölüm korkusuyla yaşamasınlar ve bu binalara da ihtiyaç duymasınlar'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler