YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'70 milyon insanımızın her bir ferdi bizim için de
'70 milyon insanımızın her bir ferdi bizim için de
'70 milyon insanımızın her bir ferdi bizim için de
05 Nisan 2008 / 07:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Erdoğan, 'Gönül Köprüsü Projesi'yle çocukları birlik beraberlik ve kardeşlik ortak paydası altında toparlamayı amaçladıklarını söyledi. Proje dün imzalanarak hayata geçirildi.


Başbakan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen “Gönül Köprüsü Projesi” tanıtım toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, “Gönül Köprüsü Projesi”nin Türkiye'nin doğusunun batıya, batısının da doğuya bağlanması açısından önemli bir adım olduğunu vurgulayan Erdoğan, öğrencilerin bu projeyle birlikte farklı geleneklerle farklı coğrafyalarla farklı bir iletişim kuracaklarını ifade etti. Projenin öğrenciler arasında yakınlaşmayı sağlayacağını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: 'Ülkemizin her bölgesi, her ilçesi ve belediyesine varıncaya kadar güzellikleri bizim için önemlidir. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağı bizim için kutsaldır. 70 milyon insanımızın her bir ferdi bizim için değerlidir. Zira yaratılanı yaratandan ötürü sevme anlayışı bizim anlayışımızdır. Farklılıkların ortadan kaldırıldığı, insana sadece insan olarak değer veren bir medeniyetin mensupları olmamız çok ama çok önemlidir. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün pekişmesi açısından toplumsal kaynaşma, sosyal entegrasyon büyük önemlidir. Çocuklarımla çok ilgileniyorum, çünkü çocuklarımı çok seviyorum. '


AK Parti'nin yola çıkarken Türkiye'yi dört temel ayak üzerinde inşa edeceğini söylediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunların birinci sırasında eğitimin bulunduğunu dile getirdi. Doğu ve batı arasındaki farklılıkları gidermeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, bölgesel milliyetçilik yapmadıklarını söyledi. Erdoğan, 'Bakın bir Bill Gates 21 yaşında bu işe soyundu. Ama unutmayın Fatih Sultan Mehmet de 21 yaşında İstanbul'u fethederek bir karanlık çağı kapadı, bir aydınlık çağı açtı. Olay neye bakıyor? Yetişmeye bakıyor. Bunu sağlayacak olan eğitim kurumudur. Öyleyse eğitim kurumlarımızı güçlü kılmamız gerekiyor. Türkiye'nin çeşitliliğini, zenginliklerini, güzelliklerini genç nesillerimize gösterelim, sosyal kaynaşmayı artıralım istiyoruz. Bu arada farklı kesimlerden farklı görüntüleri bir araya getirmek suretiyle ne kadar zenginmişiz, ne kadar güçlüymüşüz bunu ortaya koyalım istiyoruz' diye konuştu.


11 YAŞINDA YURT HAYATINA BAŞLADIM


Benim de ilkokulu bitirdikten sonra ortaokul hayatım tamamıyla yatılı geçti. 11 yaşında yurt hayatına başladım. İstanbul'da okudum ama Anadolumuzun dört bir yanından gelen arkadaşlarım vardı. Her biri ayrı bir kültürü ayrı bir yaşamı temsil ediyorlardı. Ama biz onlarla kaynaştıkça çok zenginleştik. Çok güçlü hale geldik. Ben İstanbul'da Şanlıurfa'yı gördüm, Diyarbakır'ı tanıdım, ben İstanbul'da Van'ı, Erzurum'u, Erzincan'ı, Trabzon'u tanıdım. Niçin? Oradan gelen arkadaşlarım sayesinde. Ama hiç bir zaman kendimizi küçümsemedik, birbirimize eğreti nazarlarla bakmadık. Tam aksine birbirimizi sevdik. Çünkü aynı vatanın çocuklarıydık, aynı vatanın evlatlarıydık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydık, omuz omuza verdik, dayanışma ruhu içerisinde geleceğe yürüdük.” Gönül köprüsü projesi nedir?


Proje kapsamında, kalkınmada öncelikli Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden 6. sınıftan itibaren lise öğrencilerini de kapsayacak şekilde 100 bin öğrenci tatile gönderilecek. Söz konusu öğrencilerin genel olarak sahildeki illere gönderilmesi amaçlanırken, öğrenciler Haziran ve Temmuz aylarında 5'er günlük tatil yapacak. Öğrenciler 3 gün kültürel etkinliklere katılacak. Geri kalan iki günü ise mihmandarları olan öğrencilerin aileleri ile geçirecekler. Öğrencilerin ulaşım masrafları Turkcell'in sponsorluğunda karşılanırken, yemek ve barınma ihtiyaçları da Kredi Yurtlar Kurumu tarafından karşılanacak.


Türkiye'de herkes birinci sınıf vatandaş


Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan'ın gözetiminde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv tarafından Gönül Köprüsü Protokolü imzalandı.


Tamam biz bu projede varız


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Genel Yayın Yönetmenimiz Yusuf Ziya Cömert'le ziyaretimiz sırasında açıklamıştı Gönül Köprüsü Projesi'ni. Nasıl da heyecanlıydı. O projeye dün Başbakan Erdoğan'ın da katılımı ile start verildi. Vanlı, Hakkarili, Şırnaklı çocuklar ilk kez Bursa'yı, Çanakkale'yi, İstanbul'u görüp orada tatil yapacaklar. Batı'daki çocuklar da “Sıla” dizisinden tanıdığı Mardin'i, sıra gecelerinden bildiği Şanlıurfa'yı görüp, oradakilerle kaynaşacak. Şiddet görüntüleri ile tanıtim Bakanlığı Şura Salonu'nu dolduran çocukların gözlerindeki pırıltı ve yüzlerindeki gülümseme bir süreliğine de olsa havadaki ufuneti dağıttı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Projeye sponsor olması teklifini ilettiğim anda telefonda birkaç saniye sessizlik oldu. Ondan sonra 'tamam biz bu işte varız' dedi Süreyya bey” diye anlattı. Projenin sponsoru Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, böylesine büyük bir projeye sponsor olmak için birkaç saniye için de nasıl karar verdiğini, “Ben 11 yaşımdan itibaren yatılı okudum” diye açıkladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler