YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
66 yaşındayım, davanın bittiğini göremeyeceğim
Küçük: 17 aydır içerdeyim, doyum noktasına geldim sayın başkanım"
66 yaşındayım, davanın bittiğini göremeyeceğim
27 Mayıs 2009 / 08:06 Güncelleme: 27 Mayıs 2009 / 00:00

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük, tahliyesine engel olan sebeplerin açıklanmasını istedi. Küçük, "66 yaşındayım. Bu davanın bittiğini görebileceğimi hiç sanmıyorum." dedi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen Ergenekon davasının 91. duruşmada tutuksuz sanıklar savunmalarını yapmaya devam etti. Sanıkların savunmalarının ardından duruşmanın talepler bölümünde emekli Tuğgeneral Veli Küçük söz aldı. Küçük, 66 yaşında olduğunu belirterek, "Bu davanın bittiğini görebileceğimi hiç sanmıyorum. Bu düzmeceler ortaya çıkacak derken öyle garabetler oluyor ki.'' diye konuştu. 17 aydır tutuklu olduğunu anlattı, tutukluluğunun devamına gerekçe gösterilen kuvvetli suç şüphesini öğrenmek istediğini söyledi. Hakkındaki birçok iddiaya cevap verdiğini savunan Küçük, şöyle konuştu: "Kuvvetli şüphe nedir onu öğrenmek istiyorum. 17 aydır içeride yatıyorum. Doyum noktasına geldim sayın başkanım. Eğer bunlar değilse, ben neden tutukluyum? Geçenlerde savcılığa gittim. Malatya'daki Zirve Yayınevi cinayeti ile ilgili ifadem alındı. Lütfen bana savcılığın hakkımdaki kuvvetli suç şüphesini bildiriniz. Bana deyin ki, 'iddianamenin şurasını çürüttün, şurasını çürütemedin' Ona göre savunma yapayım."


Her kurum ve kuruluşta suça karışanlar olabileceğini, bu kişilerin kurum içinden atıldığını, TSK'nın da bunu yaptığını dile getiren Küçük, "Savcının koruması gereken kurum TSK değildir. Savcının koruması gereken kurum, Türk adaletidir. İstifa ederse Türk adaletine büyük katkı yapacaktır." açıklamasında bulundu. Davanın diğer tutuklu sanıklarından avukat Kemal Kerinçsiz ise Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in geçen hafta yaptığı açıklamada, 'Kerinçsiz hezeyanlarda bulunuyor' ve 'sanıklar TSK'yı istismar ediyor' şeklinde sözler kullandığını belirterek, böyle bir açıklama yapılmasının usule aykırı olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir açıklama yapan Savcı Pekgüzel de Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'e hitaben "Bazı sanıkların ve müdafilerinin artık tarafımızca katlanılamayacak hal alan ithamları ve iftiraları nedeniyle böyle bir açıklama yapmaya gerek görülmüştür." diye konuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler