YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 saatlik bir yürüyüşten sonra ulaşılabiliyor
3 saatlik bir yürüyüşten sonra ulaşılabiliyor
3 saatlik bir yürüyüşten sonra ulaşılabiliyor
22 Nisan 2008 / 15:40 Güncelleme: 22 Nisan 2008 / 00:00

Mehmet BAL'ın özel haberi


Ankara Kızılcahamam'da yeni bir tarih ortaya çıkıyor. Ankara Kızılcahamam’da, sarp kayalıklar üzerindeki saklı tarih, görenleri oldukça şaşırtıyor. Dik bir yamaç üzerine inşaa edilen Alicin manastırının geçmişi hakkında net veriler bulunmuyor. Yöre halkı tarafından dilden dile söylene gelmiş rivayete göre zamanında keşişler bu manastırda gizlenerek ibadet ediyordu.  


Tarihi, Sümela Manastırı’ndan daha önceye dayanan, dar ve dik vadiler arasına gizlenmiş manastıra ulaşmak ise bir hayli zor.  


Yakaya köyüne ulaştıktan sonra sıra Alicin vadisinin bulunmasına geliyor.  Manastıra çıkış bir hayli dik yamaçlardan gerçekleşiyor. Ciddi anlamda el değmemiş yerlerden birisi belki de bu manastır yalnız ulaşım çok zor.  Manastır deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte yer alıyor, vadi ise manastıra ulaşmanın tek yolu. 


Dik bir yamaç üzerine inşaa edilen Alicin Manastırı’nın geçmişi hakkında net veriler bulunmuyor.  Yöre halkı tarafından dilden dile söylene gelmiş rivayetler ise bir hayli ilginç. Cin Ali adında bir eşkıyanın bu bölgede yaşadığı ve sadece Cin Ali’nin manastıra çıkabildiği belirtiliyor bir diğer rivayete göre zamanında keşişler bu manastırda gizlenerek ibadet ediyorlarmış. Yöre halkı ile konuştuğumuzda yıllar önce manastırı ziyaret eden Amerikalılar gördüklerini söylüyorlar.


Toplum olarak tarihi eserlere çokta önem vermediğimiz manastıra daha da yaklaştığımızda ortaya çıkıyor. İnşaa edildiği günden bu yana hiç bir değişikliğe uğramayan manastır yılların verdiği tahribatla yer yer yıkılmış. 


Alicin Manastırı, tarih ve doğa meraklılarına bulunmaz bir hafta sonu macerası sunuyor aslında. hem doğa yürüyüşünü hem de tarih gözleminizi bir gününüzü ayırarak rahatlıkla yapabilirsiniz.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler