YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 ilahiyatçı "fişlendik" diye Ergenekon'a müdahil oldu
3 ilahiyatçı "fişlendik" diye Ergenekon'a müdahil oldu
3 ilahiyatçı "fişlendik" diye Ergenekon'a müdahil oldu
15 Şubat 2009 / 09:28 Güncelleme: 15 Şubat 2009 / 00:00

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon terör örgütüyle ilgili davada önemli gelişmeler yaşanıyor.


Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Tacettin Uzun, Prof. Dr. Hüsamettin Erdem ve Doç. Dr. Hidayet Işık, davaya müdahil olmak için başvuruda bulundu.


Öğretim üyeleri dilekçelerinde, kendilerine ait kişisel verilerin tutuklu sanık Türk Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Sevgi Erenerol'da çıktığına dikkat çekti. Mahkeme heyeti, önceki gün görülen 53. duruşmada suçtan zarar görme ihtimalleri bulunduğundan Erdem, Uzun ve Işık'ın müdahillik taleplerini kabul etti, Hüseyin Güner'in de bu kişiler adına müdahil avukatı olarak davaya katılmasına hükmetti. Selçuk Üniversitesi'nden fişlenen başka öğretim üyelerinin de davaya müdahil olmak üzere çalışma yaptıkları öğrenildi.


Yargılama sürecinde Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Sami Karahan da müdahillik talebinde bulunmuştu. Sevgi Erenerol'da kişisel bilgileri çıkan Karahan'ın başvurusu kabul edilmişti. Yine davanın başında Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, tutuklu sanık Doç. Dr. Ümit Sayın tarafından fişlendiği gerekçesiyle davaya müdahil olmuştu.


Zaman'a konuşan Prof. Dr. Tacettin Uzun, Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'da ele geçen belgede kendisinin 'irticai toplantılarının gediklisi' olmakla suçlandığını hatırlattı. Uzun, "Hiçbir toplantıya katılamayacak kadar rahatsız olduğum halde benim için böyle bir ifade kullanılması olaydaki kastı gösteriyor." açıklamasında bulundu. Belgede kendisi hakkında "Konya'daki radikal dinci kitabevleri sıkı ilişki içindedir. Onlara ısmarlama kitap tercüme eder. Arapçı'dır, Vehhabici ve selefçi yazarların kitaplarını tercih eder. İrtica toplantılarının gediklilerinden" şeklinde gerçek dışı suçlamaların yer aldığını hatırlattı: "Sanık Sevgi Erenerol'un bizler hakkında tutulan bu notları kimden aldığını açıklaması için müdahil olduk. Eğer açıklarsa bunu yapan kişiye tazminat davası açacağız. Hiçbirimiz Sevgi Erenerol'u tanımıyoruz. Erenerol mahkemede bu kişisel verileri ne yapacağını soran savcıya 'Yayınlayacaktım.' dedi. Ancak Erenerol savcının 'Hangi yayınevinde veya nerede yayınlayacaktınız?' sorusuna cevap vermekte zorlandı. Demek ki bu bilgiler yayın amaçlı değil istihbari amaçlıydı."


Sahabe efendilerimiz ile ilgili çalışmalara imza attığını söyleyen Prof. Dr. Uzun, "Sahabe Hayatından Tablolar adlı kitabı tercüme ettim. Çok tutuldu. Nefis bir kitap. Ne radikalim ne de Selefi ne Vehhabi. Hiçbirisi ile alakam yok. Rahatsızlığım nedeniyle hiçbir toplantıya katılamayacak bir insanım. Nasıl oluyor da irticai toplantıların gediklilerinden oluyorum." diye konuştu.


Zaman


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler