YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
29’unda emekli mi oldu
29’unda emekli mi oldu
29’unda emekli mi oldu
07 Ağustos 2008 / 18:02 Güncelleme: 07 Ağustos 2008 / 00:00

Kanada’da ’hahamlık’ yapan, Ergenekon davasının ’karakutularından’ Tuncay Güney’le ilgili, şaşırtıcı bir detay ortaya çıktı.


İddianamenin 398’inci klasöründe yer alan ve tüm şüphelilerin onaylı nüfus kayıt örneklerinin verildiği klasördeki bilgilere göre, Tuncay Güney halen Emekli Sandığı’ndan maaş alıyor. Ancak Emekli Sandığı kayıtlarında Tuncay Güney ismi geçmiyor. Bir yetkili, bu duruma ilginç bir açıklama getiriyor: "MİT’tense, kayıtta gözükmez."


ERGENEKON davası belgeleri arasında yer alan bir belge, davanın ’Karakutusu’ durumunda olan ve halen Kanada’da ’haham’lık yapan Tuncay Güney’in halen Emekli Sandığı’ndan maaş aldığı yolundaki iddia soru işaretlerine neden oldu. Ergenekon davasında tüm şüphelilerin onaylı nüfus kayıtlarının bulunduğu 398’inci klasörde, davanın firari şüphelisi durumundaki Tuncay Güney’in de Nüfus Kayıt Örneği belgesi yer aldı. Bu belgede Tuncay Güney’in Emekli Sandığı’ndan maaş aldığı yolunda bir ifade bulunuyor. Ancak bu bilgi Emekli Sandığı kayıtlarında doğrulanmıyor.


Devlet’e çalışması şart


Belgeye göre Tuncay Güney, 25 Ağustos 1972’de Çorum’un Kargı İlçesi’nin Gölet Köyü’nde doğdu. Ana adı Ayşe, baba adı Ali olan Tuncay Güney’in T.C. Kimik Numarası da verilmiş. 11 Haziran 2008, saat 11:52’de, elektronik ortamda Mernis’ten alındığı belirtilen belgede, "İşbu nüfus kayıt örneği İstanbul (CMK 250.maddesi ile görevli) Hazırlık Bürosu’na ibraz edilmek üzere düzenlenmiş olup başka amaçla kullanılamaz" ifadesine yer veriliyor. Belgenin ’Düşünceler’ bölümünde ise, "T.C. Emekli Sandığı Kurumu’ndan maaş almaktadır" deniliyor. Bu belgenin gerçekleri yansıtması için, Güney’in bir kamu kuruluşunda çalışarak ya da başka bir nedenle emekliliğe hak kazanmış olması gerekiyor. Ancak ne Güney’in açıklamalarında ne de yazılanlarda bu konuda bir bilgiye rastlanmıyor.


29’unda emekli mi oldu


Ayrıca 1972 doğumlu olan Tuncay Güney, 2001 yılında yurtdışına çıktığında 29 yaşındaydı. Bu yaştaki bir kişinin kamu kuruluşlarında çalışmış olsa bile emekliliğe yetecek süreyi bulabilmesi mümkün gözükmüyor. Yürürlükteki sosyal güvenlik mevzuatına göre bu yaştaki bir kişinin emekli veya yetim aylığı alması olanağı bulunmuyor. Ayrıca, Hürriyet’in Emekli Sandığı’nda yaptığı araştırma, kimlik bilgileri verilen Güney’in emekli aylığı aldığına ilişkin kurumda bir kayıt olmadığını ortaya koydu. Tuncay Güney’in gazi, özürlü ve yetim aylığı aldığına ilişkin bir kayıt da bulunmuyor. Emekli Sandığı kayıtlarında, Çorum İli Kargı İlçesi nüfusuna kayıtlı Tuncay Güney adlı bir kişi bulunmuyor. Hürriyet’in SSK ve Bağ-Kur’dan aylık alanlar arasında yaptığı araştırma da, Tuncay Güney’in emekli maaşı aldığına dair bir bilgiye rastlanmadı. Güney’in, Sosyal güvenlik kurumları nezdinde, iş kazası-meslek hastalığı gibi çok istisnai durumlarda emekli olduğuna dair de bir iz bulunamadı. Mernis’ten alınan belge sahte ise akla şu soru geliyor: Savcı iddianame eki olarak 398’inci klasöre bu yazıyı niçin koydu?


Kayıtlarında 1 Mayıs 1988’de İstanbul’da işe başlamış görünen ve sicil numarası 18037730 olan SGK’dan bir yetkili, MİT, JİTEM gibi istihbarat elemanlarının ve ismi devletçe gizlenen kişilerin kayıtlarının gizlendiğini, bunlara ilişkin emeklilik işlemlerinin de özel kurye ile gizli olarak yapıldığını ve bu gibi kişilere ait bilgilerin sadece getiren, işleyen yetkili kişilerde olduğunu bildirdi.


Hürriyet


FARUK ÇELİK'İN YAPTIĞI AÇIKLAMA


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuncay Güney'e babasının vefatı dolayısıyla yetim aylığı bağlandığını, öğrenciliğinin sona ermesi üzerine aylığının kesildiğini belirterek, "Güney, 1 Ekim 1992 tarihinden itibaren kurumumuzdan aylık almamaktadır" dedi.


Çelik, Tuncay Güney'in Emekli Sandığından maaş aldığına dair iddialarla ilgili bilgi verdi. Çelik, kurum kayıtlarına göre, Tuncay Güney'in babası Ali Güney'e 7 Mart 1982'den itibaren emekli aylığı bağlandığını, Ali Güney'in 13 Şubat 1986'da vefatı üzerine 25 Ağustos 1972 doğumlu Tuncay Güney'e 1 Mart 1986'dan itibaren babasından dolayı yetim aylığı bağlandığını bildirdi.


Güney'e 25 Ağustos 1990 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen öğrenciliğinin devam etmesi nedeniyle yetim aylığı ödemesine devam edildiğini kaydeden Çelik, öğrenciliğinin sona ermesi üzerine Güney'in 1 Ekim 1992'de aylığının kesildiğini belirtti. Çelik, "Güney, 1 Ekim 1992 tarihinden itibaren kurumumuzdan aylık almamaktadır" dedi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler