YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın aktörü ve eski MİT'çiye ETÖ sorgusu
Çevik Bir ve Nuri Gündeş Ergenekon savcılarına ifade veriyor
28 Şubat'ın aktörü ve eski MİT'çiye ETÖ sorgusu
25 Haziran 2009 / 14:15 Güncelleme: 25 Haziran 2009 / 00:00

Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT'çi Nuri Gündeş Ergenekon savcılarına ifade veriyor.


28 Şubat post modern darbesinin önemli aktörlerinden Emekli Orgeneral Çevik Bir'in Ergenekon savcılarına ifade verdiği öğrenildi.


Emekli Orgeneral Çevik Bir 'in dışında eski MİT görevlisi Nuri Gündeş'in de Ergenekon savcılarına ifade verdiği öğrenildi.


Çevik Bir, Ergenekon baskınlarında ele geçirilen bazı dokümanlarda adı geçtiği gerekçesiyle ifade veriyor. Mehmet Adnan Akfırat'ın evinde ele geçirilen, Çevik Bir - Erol Özkasnak ibaresi ile başlayan dokümanlarda bir darbe planı yapıldığı öne sürülmüş, bu iddialar da iddianameye girmişti. Bugün Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT'çi Nuri Gündeş gizlice Beşiktaş Adliyesi'ne gelerek Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları ziyaret etti. Şu sıralar ikilinin ifade verdiği bildirildi.


ANAFOR'LA ERGENEKON BİRLEŞSİN TALEBİ


Öte yandan İzmir'de Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki organize suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Anafor'' isimli operasyona ilişkin davaya bakacak İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini talep etti.


Alınan bilgiye göre davanın duruşma tarihlerini gösterir ''tensip zaptı'' avukatlara ulaştırıldı.
Tensip zaptında, gizli tanık Dilovası'nın beyanları ve ''Lobi'' belgesine göre Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki örgütün Veli Küçük'e bağlı olarak kurulduğu, Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğunun ileri sürüldüğü kaydedildi.


Zabıtta, ''Ahmet Tekin Baykal tarafından kurulduğu iddia edilen örgütün çıkar amaçlı suç örgütü mü yoksa bir terör örgütünün alt yapılanması mı olduğunun tespit edilmesi için her iki davanın yargılamasının birlikte yapılmasının gerektiği ortaya çıktığından, bu hukuki fiili irtibat nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 2008/209 esas sırasında devam eden dava dosyaları ile birleştirilmesine muvafakat edilip edilmeyeceği konusunda, iddianamenin örneği gönderilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına'' karar verildiği belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler