YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
224 sanıklı davanın 56.duruşması
224 sanıklı davanın 56.duruşması
05 Aralık 2011 11:54
Aralarında emekli generallerin de bulunduğu 185'i tutuklu 224 sanıklı Balyoz Planı davasının 56.duruşması başladı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 185'i tutuklu 224 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının 56. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Çetin Doğan ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 149 sanık ile tutuksuz sanıklardan 4'ü katıldı.

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık ile hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada savunması alınan tutuksuz sanıklardan Deniz Hakim Albay Ali Cengiz Şirin, 28 yıllık meslek hayatı boyunca doğruluktan ayrılmadığını, yasal ve yasa dışı hiç bir oluşumda bulunmadığını belirterek, ''Askeri hakim olarak sanık sandalyesinde yer almak onurumu ziyadesiyle zedelemiştir. Darbeci olmadığımı ispatlamak bile bana zül gelmiştir'' dedi.

Şirin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuduğu siyasi oluşumların olduğu 1975'li yıllarda bile hiçbir oluşum içinde yer almadığını ifade etti.

Davada yargılanan Hava ve Kara Kuvvetleri ile Jandarma Komutanlığına bağlı sanıkları tanımadığını, görev yapması nedeniyle Deniz Kuvvetlerindeki sanıkların yüzde 75'ini tanıdığını dile getiren Şirin, Hava Kuvvetlerinden sadece Hakim Albay olması nedeniyle sanıklardan Bülent Günçal'ı tanıdığını belirtti.

Şirin, dava konusu 1. Ordu Komutanlığından 5-7 Mart 2003 tarihinde yapılan plan seminerine katılmadığını ifade ederek, Eskişehir'de yapılan aramalarda ele geçirilen dijital verilerin üç tanesinde kendi adının geçtiğini söyledi.

10 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığında adli müşavir olarak görev yapması nedeniyle isminin kurgulayıcılar tarafından bu dijital verilere yazıldığını savunan Şirin, bunun hiçbir hukuki değeri olmadığını kaydetti.

İddia edildiği gibi Nisan 2003 tarihli, ''926 sayılı TSK Personel Kanunu''nu kapsamında bir kanun teklifini hazırlamadığını belirten Şirin, ''Görevim nedeniyle bu şekilde kanun teklifi hazırlamam mümkün değildir. Nisan 2003 tarihinde yarbay rütbesindeydim. Kanun değişikliği teklifi Genelkurmaya komutanlar tarafından sunulur. Benin bu konumdayken sunmam mümkün değildir. Görevimle ilgisi olmayan personel başkanlığınca hazırlanması gereken kanun teklifi bana aitmiş gibi gösterilmesi çok büyük bir haksızlıktır'' dedi.

Duruşma, savunmaların alınmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler