YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2.Ergenekon'da 143.duruşması
2.Ergenekon'da 143.duruşması
21 Kasım 2011 12:02
İkinci ''Ergenekon'' davasının 143. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 10 sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP Milletvekili eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Mustafa Dönmez ve Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, Odatv'ye yönelik operasyona ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon da hazır bulundu.

Duruşmada daha önceki ifadelerinin okunması için kürsüye çağrılan Tolon, emniyet ifadesinin yasak sorgu yöntemiyle alındığını belirterek, ifadesi alınırken yorma ve aldatma fiillerine tabi tutulduğunu söyledi.

Genel olarak ifadesinin doğru olduğunu ifade eden Tolon, ancak bu ifadesinin yargılamaya esas alınamayacağını daha önce de dile getirdiğini söyledi. Tolon, zaman kazanma açısından ifadelerinin okunmamasını istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese de, Tolon'un ifadelerinin bir kısmını kabul ettiğini, bir kısmını ise reddettiğini belirterek, yanlış ve eksik görülen bölümleri düzeltme imkanı tanıması, diğer sanıkların da haberdar olması için ifadelerinin okunacağını söyledi.

Tolon'un avukatı Köksal Bayraktar da, müvekkilinin emniyet ifadesinin yetkisiz bir makam tarafından alındığını savunarak, Ceza Muhakemesi Kanununa uygun olmadığını, savcılığın emniyeti talimatla görevlendirmesinin kanuna aykırı olduğunu söyledi.

Müvekkilinin 82 saat 20 dakika gözaltında tutulduğunu, bu süre içinde ifadesi alınırken 3 defa hastaneye kaldırıldığını dile getiren Bayraktar, sağlığı zarar veren muamelelere tabi tutulan müvekkilinin ifadesinin yorma ve aldatma üzerine kurulduğunu, kanuna aykırı olarak alındığını anlattı.

Bayraktar, bu şekilde ifadesinin 11 saat 30 dakika da tamamlandığını belirterek, zaman kazanılması açısından müvekkilinin daha önce alınan ifadelerinin okunmamasını istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese de, usulün ifadelerin okunması şeklinde olduğunu belirterek, Tolon'un emniyette alınan ifadesini okumaya başladı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler