YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 dava birleşti, Danıştay katili Ergenekon sanığı
Bugüne nasıl gelindi/
2 dava birleşti, Danıştay katili Ergenekon sanığı
09 Mayıs 2009 / 09:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

'Asrın davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dün gece tarihi bir karar aldı. Danış-tay'a saldırı davası Ergenekon kapsamında görülecek. Kararın gerekçesinde 'sanıklar ve suçlar yönünden şahsî, fiilî ve hukukî irtibat bulunduğu' vurgulandı. Silivri'deki duruşmalara artık tetikçi Alparslan Arslan da katılacak. Böylece olayın failleriyle azmettiricileri aynı salonda buluşacak.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay saldırısı ile Ergenekon'un birleştirilmesi ve iki davanın Silivri'de görülmesini kararlaştırdı. Böylece Cumhuriyet'e bomba atılması eylemleri ve Danıştay 2. Dairesi'ne yönelik saldırı davasının sanıkları resmen Ergenekon sanıkları arasında yerini aldı. Tetikçi Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanık Silivri'ye getirilecek. Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'la aynı sıralarda oturacak olan Danıştay sanıkları, iddia edilen Ergenekon terör örgütü kapsamında sorgulanacak. Sanıklar hakkında daha önce verilen kararlar bozulduğu için yargılama sonucunda yeniden hüküm tesis edilecek.


Söz konusu hukukî süreci, Danıştay cinayetiyle Ergenekon arasındaki irtibata dikkat çeken Yargıtay başlatmıştı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine iki davanın birleştirilmesi yönünde İstanbul'daki mahkemeden muvafakat istemişti. Dün 13. Ağır Ceza Mahkemesi konuyu ele aldı. Üç saatlik değerlendirmenin ardından iki dava birleştirildi. Kararın gerekçesinde, 'dava dosyaları arasında sanıklar ve suçlar yönünden şahsî, fiilî ve hukukî irtibat bulunduğu' vurgulandı. Bundan sonraki süreç şöyle işleyecek: "Danıştay dosyasının gönderilmesi için Ankara'daki mahkemeye yazı yazılacak. Dosya geldikten sonra yargılamanın bu dosyadan ayrı yapılıp yapılamayacağı değerlendirilecek." Öte yandan mahkeme halen devam eden Ergenekon davasıyla ilgili de önemli bir karar verdi. Aralarında Rasim Görüm ve Behiç Gürcihan'ın da bulunduğu 5 sanık tahliye edildi.


Mahkeme, 'aynı sanıklar ve eylemlerle ilgili kanıtların bir arada toplanıp bir bütün olarak değerlendirilmesi suretiyle somut gerçeğin en doğru şekilde ortaya çıkarılması ve bu gerçeğe daha çabuk ve kolay ulaşılması', 'her iki mahkemenin dava dosyaları arasında sanıklar ve suçlar yönünden şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunması', 'dava usul ekonomisi', 'suçlardan birinin bir unsurunun veya cezasına tesir eden bir sebebin ispatı, diğerinin unsurunun veya cezasına tesir eden sebebin ispatına tesir etmesi' gibi Yargıtay Ceza ve Ceza Daireleri Genel Kurulu'nun kararları gözönünde bulundurulduğunda Ergenekon davası sanıkları ile Danıştay davasının iddianame içeriğine göre kişisel, fiili ve hukuki bağlantısının bulunmuş olduğunun iddia edilmiş olduğunu dikkate aldı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ve Ankara 11. Ceza Mahkemesi'nin kararlarını dikkate alan mahkeme, Ergenekon ve Danıştay davalarının birleştirilmesi yönünde muvafakat etti.


Bu arada davanın dünkü duruşmasında sanıklar Bekir Öztürk, Abdullah Arapoğulları, Rasim Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir ve Halil Behiç Gürcihan tahliye edildi.


BUGÜNE NASIL GELİNDİ?


17 Mayıs 2006: Alparslan Arslan, Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik silahlı saldırıda bulundu. Başkan Vekili Yücel Özbilgin hayatını kaybetti, 5 üye yaralandı. Saldırgan, Glock marka silahıyla yakalandı.


14 Şubat 2008: Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Arslan hakkında 2, diğer tutuklu sanıklar hakkında birer kez müebbet hapis kararı verdi. Saldırının Ergenekon'la ilgisi olmadığına hükmetti.


14 Temmuz 2008: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu iddianamesinde, Danıştay saldırısını Ergenekon sanıkları Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'in azmettirdiğini belirtti.


16 Aralık 2008: Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay'a saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılmasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle Ergenekon davasıyla birleştirilmesi için kararı bozdu.


21 Ocak 2009: 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iki davanın birleştirilmesi yönündeki Yargıtay kararıyla ilgili görüşünü sordu.


23 Mart 2009: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uyma ya da uymama konusunu görüştü. Karar 20 Nisan 2009'a ertelendi.


31 Mart 2009: 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi konusundaki görüşünü, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu husustaki bildiriminden sonra açıklayacağını duyurdu.


20 Nisan 2009: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine iki davanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde birleştirilmesi yönünde karar verdi.


8 Mayıs 2009: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleşmesi yönünde görüş bildirdi. YENİŞAFAK


Tekin, Danıştay saldırısı öncesi 64 SMS ÇEKMİŞ                    DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler