YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1993'te öldürülen Binbaşı Cem Ersever'in üzerine k
1993'te öldürülen Binbaşı Cem Ersever'in üzerine k
1993'te öldürülen Binbaşı Cem Ersever'in üzerine k
17 Ağustos 2008 / 07:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Veli Küçük'ün sağ kolu emekli Albay Arif Doğan'ın deposunda bulunan silahlardan biri, 1993'te öldürülen Binbaşı Cem Ersever'in üzerine kayıtlı çıktıErgenekon soruşturması kapsamında önceki gün tutuklanan emekli Albay Arif Doğan'ın deposunda ele geçen silahlardan birinin öldürülen Binbaşı Cem Ersever'e ait olduğu belirlendi.


Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün sağ kolu JİTEM'in kurucularından emekli Albay Arif Doğan'ın Beykoz Çavuşbaşı'ndaki deposunda ele geçirilen belge ve silahlarda ilginç bulgular ortaya çıktı. Doğan'ın deposuna yapılan polis baskınında 2 adet kalaşnikof, 3 adet pompalı tüfek, 1 tabanca ve çok sayıdaki mermi ile 9 çuval kozmik belge ele geçirilmişti. Ele geçirilen silahların kriminal incelemesinin tamamlandığı, inceleme sonucunda silahlardan birinin, Orgeneral Eşref Bitlis'in 1993 yılında ölmesinden sonra, “Güneydoğu'daki olaylar Türk milletinden gizleniyor” diyerek askerlikten istifa eden ve istifasından kısa bir süre sonra öldürülen Binbaşı Cem Ersever'e ait olduğu tespit edildi. Yine depodaki belgelerin bir kısmının da Cem Ersever'e ait olduğu belirlendi. Ankara'da gözaltına alınan emekli Albay Arif Doğan ifadesinde, Ümraniye'de ele geçirilen bombaların da Cem Ersever'e ait olduğunu ileri sürmüştü. Önceki gün Nöbetçi Ankara


11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Doğan ifadesinde, 2 adet kalaşnikof, 3 adet pompalı tüfek, 1 tabanca ve mermilerin kendisine ait olduğunu, diğer malzemelerle ilgili bilgisinin olmadığını söylemişti.


MUZAFFER ÖZTÜRK TUTUKLANDI


Öte yandan Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alınanlardan biri savcılık tarafından serbest bırakılırken, Muzaffer Öztürk tutuklandı. Öztürk ve Sadettin S, emniyetteki işlemlerinin ardından dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Savcılık sorgusunun ardından Öztürk, mahkemeye sevk edilirken Sadettin S. serbest bırakıldı. Öztürk, örgüte yardım ve yataklık etmek, gizli belge, silah ve uyuşturucu bulundurmak suçlarından tutuklandı.


Bitlis ölünce Cem Ersever istifa etti


Cem Ersever, 12 Eylül sonrasında Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacıyla istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek için Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) adı aldında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve doğrudan Jandarma Genel Komutanına bağlı olarak çalışacak olan JİTEM'in başına geçti. Bir süre sonra JİTEM'in kurucuları arasında yeralan Veli Küçük ile yol ayrılığına düştü. Eşref Bitlis Paşa'nın uçak kazasında ölmesinden sonra "G. Doğu'daki olaylar Türk milletinden gizleniyor" diyerek askerlikten istifa etti. Kısa bir süre sonra Ankara, Elmadağ'da Cem Ersever'in ceseti jandarma tarafından bulundu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldüğü iddia edildi. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler