20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
180.duruşma başladı
180.duruşma başladı
18 Nisan 2011 12:52
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın 180.duruşmasına tutuklu 16 sanık hazır bulundu.

Birinci ''Ergenekon'' davasının 180. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan gazeteci Gülay Kömürcü Öztürk ve Danıştay saldırısında kullanılan silahla ilgili birleşen dosyanın da sanığı olan Aykut Metin Şükre de hazır bulundu.

Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergün Poyraz, Hayrettin Ertekin, Hüseyin Görüm ve Mehmet Fikri Karadağ ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, tanık avukat Tarkan Toper'e, 24 Ağustos 2010 tarihinde dinlenildiğini ancak bazı eksik konular nedeniyle tekrar çağrıldığını söyledi.

Şengün, Toper'den Alparslan Arslan'ın Danıştay saldırısı nedeniyle Ankara'ya geldikten sonraki birlikteliklerine ilişkin süreci anlatmasını istedi.

Arslan'ın saldırıdan bir gün önce kendisini telefonla arayarak bürosuna gelmek istediğini söylediğini belirten Toper, şuları anlattı:

''Aradıktan bir saat sonra Ankara Demirtepe'deki büroma öğle vakti geldi. Arabasını görmedim. Büro 4'üncü kattaydı. Midesi rahatsız olduğu için çay istemedi, yemek yemedi. Üzerinde yorgunluk vardı. Yoldan geldiğini söyledi. Yarım saat kadar ülke meselelerinden, siyasal konularla ilgili sohbet ettik. Ankara'da işi olduğunu söyledi. 'Akşam kalacak mısın' diye sorunca 'işim biterse giderim, bitmezse ararım' dedi. Akşam bürodan çıkınca Kocatepe Camisi'nin bulunduğu yerdeki nargile kafelerden birine oturdum. Alparslan aklıma geldi. Numarasını kardeşim Serkan Toper'den aldım. Bana işinin bitmediğini, Ankara'da olduğunu söyledi. Ben de yemeğe davet ettim. Akşam arkadaşım Koray Yılmaz ile de yemek yiyecektik. Alparslan yanıma geldi. Arabasını orada park ettik. Genellikle yemeğe Çankaya'daki restoranlara gideriz. Benim arabamla Yıldız'daki restorana gittik.''

Başkan Şengün'ün saat kaçta Arslan'ın aradığı, kaçta görüştükleri, kaçta yemek yedikleri şeklindeki sorulara Toper, saatleri net olarak hatırlamadığını dile getirdi.

Restorana girer girmez, 3-5 dakika içinde Arslan'ın ayrılmak istediğini belirten Toper, ''Koray ile arasında merhabalaşma olmadı. Tanıştırma imkanım olmadı. Arslan'ın orada oturup oturmadığını hatırlamıyorum. İçkili bir restoran olduğu için ortamı sevmediğini düşündüm. Birbirlerini tanımayan kişileri bir araya getirerek Arslan'a emri vaki yapmış olduğumu düşündüm'' dedi.

Şengün'ün, ''Öğle saatlerinde büroda görüştükten sonra Arslan'ı tekrar çağırma nedeniniz neydi '' sorusuna Toper, ilgilenemediğini düşünerek Arslan'ı yemeğe davet ettiğini söyledi.

''YEMEKTEKİ KADIN, YA ÖĞRENCİ YA DA AVUKATTI''

Arslan'ın, kardeşi Serkan Toper'in arkadaşı olduğunu, kardeşinin sevdiği bir kişi olduğu için Arslan ile ilgilenmek istediğini belirten Toper, restorandan ayrıldıktan sonra Arslan'ı Kocatepe Camisi'nin bulunduğu yerdeki otoparka kendisinin götürdüğünü kaydetti.

Koray Yılmaz ile Arslan'ın birbirlerini tanımadığını, Yılmaz'ın yemekte yanında olan kadını da kendisinin daha önce görmediğini ifade eden Toper, ''Koray'ın yanında kadınlar olurdu. O gün gördüğüm kumrala yakın beyaz tenli bir kadındı. İlk kez orada görmüştüm'' diye konuştu.

Şengün'ün ''Gonca isimli kadından bahsediliyor'' sözlerine ise Tarkan Toper, bu kadının adının Gonca olmadığını dile getirerek, ''Ya öğrenci ya avukattı. Koray'ın sosyal çevresinden arkadaşıydı. Çok önemli birisi değildi'' şeklinde konuştu.

BAŞKAN ŞENGÜN: ''ALPARSLAN ANKARA'YA GELİNCE EN ÇOK SİZİNLE GÖRÜŞMÜŞ''

Şengün, ''Alparslan Arslan Ankara'ya geldikten sonra en çok sizinle görüşmüş. Telefon görüşmelerinden başka 2 kez fiili olarak yüz yüze gelmişsiniz. Sizi de fazla tanımıyor. Kardeşinizin arkadaşı. Peş peşe görüşmenizin sebebi nedir '' sorusuna Toper, ''Böyle bir şey tesadüf müdür diye düşündüm. Bunu (saldırıyı) yapacaktı niye benle görüştü diye de düşündüm'' dedi.

Şengün'ün, Arslan ile Danıştay hakkında konuşup konuşmadıklarını sorduğu Tarkan Toper, Danıştay konusunda konuşmadıklarını, kendisinin yüksek yargıda iş yapmadığını söyledi.

Toper, Arslan bürosuna geldiğinde Da Vinci'nin Şifresi ve Kıyamet Gününün Alametleri adlı kitaplardan söz ettiklerini anlattı.

Duruşmaya öğlen arası verildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler