YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 yaşındaki M.Z.E.'ye 3 ayrı suçtan 13 yıl verild
17 yaşındaki M.Z.E.'ye 3 ayrı suçtan 13 yıl verild
17 yaşındaki M.Z.E.'ye 3 ayrı suçtan 13 yıl verild
13 Kasım 2008 / 08:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Siirt'te düzenlenen Nevruz kutlamaları sonrasında çıkan olaylarda polise sapanla taş attığı iddiasıyla tutuklanan 17 yaşındaki M.Z.E.'ye 3 ayrı suçtan 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme zanlının yargılama sırasında yaşının küçük olması ve iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 7 yıl 6 aya indirdi.


Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında tutuklu sanık M.Z.E. ile avukatı Abdulhekim Gider hazır bulundu. Mahkemeye mütalaasını sunan cumhuriyet savcısı, sanık M.Z.E.'nin, olaylar sırasında polise sapanla taş attığını belirterek, 'terör örgütü üyesi olmak', 'terör örgütü adına suç işlemek', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' gerekçesiyle TCK'nın 314/2 maddesi uyarınca 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Sanık M.Z.E. ise suçlamaları kabul etmediği savunmasında, evinde gözaltına alındığını ileri sürerek beraatini istedi. Sanık avukatı Abdulhekim Gider de müvekkilinin çıkan olaylarda bulunduğuna dair görüntü veya başka bir delilin bulunmadığını söyledi. Gider, M.Z.E.'nin terör örgütü üyesi olmadığını ve suçlamalarla ilgili somut delilin bulunmadığını dile getirdi.


Mahkeme heyeti, 17 yaşındaki M.Z.E.'yi 'terör örgütüne üye olmak', 'yasadışı silahlı PKK adına suç işlemek', 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçlarından toplam 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın, duruşmalardaki iyi hali, yargılama sırasında yaşının küçük olması ve suçun mahiyetini göz önünde bulundurarak cezayı 7 yıl 6 aya indirdi. Mahkeme ayrıca sanıkta yakalanan sapan ile 8 adet taşın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda müsaderesine karar verdi. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler