YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
165 zanlı gözaltına alındı
165 zanlı gözaltına alındı
165 zanlı gözaltına alındı
01 Haziran 2008 / 09:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri İstanbul'da 15 gün boyunca yaptığı 84 operasyonda önemli bölümü eroin olmak üzere 403 kilo uyuşturucu madde ele geçirirken 165 zanlıyı gözaltına aldı.


Fatih Millet Caddesi üzerinde İSKİ Genel Müdürlüğü'nün karşısında bulunan refüjdeki yeşillik alanda hint keneviri ekindiğini belirleyen polisler harekete geçti. İstanbul'un en yoğun insan ve araç trafiği üzerinde bulunan refüjde ekilen 4 kök hint keneviri sökülerek Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 4 ay önce ekildiği tahmin edilen ve 20 santimetre boyundaki kenevirlerin kimler tarafından dikildiği henüz tespit edilemedi.


Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü İl Jandarma Komutanlığı ile birlikte yaptığı operasyonda Silivri'de bir TIR'a gizlenen 201 kilo 630 gram eroini ele geçirdi. 10 zanlının gözaltına alındığı operasyonda ele geçirilen eroinin İran'dan Van'a, buradan İstanbul üzerinden Hollanda'ya götürülmeye çalışıldığı saptandı. Portakal kutuları içerisine yerleştirilen eroinin sahibinin daha önce aynı suçtan kesinleşmiş hapis cezası bulunan İsmail M., nakliyat organizatörünün ise Ali Ö. olduğu belirlendi. Zanlılar Beşiktaş Adliyesi'ne gönderildi. Beyoğlu Dolapdere'de bir evde uyuşturucu madde satıldığı bilgisine ulaşan polis harekete geçti. Adrese ulaşan polis seri numaraları alınmış paralarla alıcı gibi davranarak alışveriş yaptı. 2 gram esrar aldıktan sonra operasyon başlatıldı. Polis kapıyı açması için uyarıda bulundu ancak içerde bulunan zanlı polisi oyalamaya başladı. Polisin çelik kapıyı ‘koç başı' ile kırmasından zaman kazanmak isteyen zanlı seri numaraları alınmış banknotları açtığı pencereden attı. Kapıyı kırarak içeri giren polis pencereden atılan ancak ağaçta asılı kalan delil paraları aldı. Evde yapılan aramada 20 gram esrar ele geçirildi. Zanlı gözaltına alındı.


Kokain operasyonu


Güngören'de bir tekel bayisinde kokain satıldığı bilgisi üzerine polis uyuşturucu alıcısı gibi davrandı. Satış anını gizli kamerayla kaydeden ekipler polis seri numarası alınmış para vererek bayiden ayrıldı. Bir süre sonra tekel bayisine baskın düzenlenirken 3 zanlıyı gözaltına aldı. Polis İstanbul'a uyuşturucu sevkiyatı yapan zanlıyı takibe aldı. Van'dan otobüse binerek İstanbul Büyük Otogarı'na gelen zanlıyı polis kıskıvrak gözaltına aldı. Zanlının bagajını arayan polis üzeri Farsça yazılı hurma, deterjan kutularının içerisine gizlenen eroin bulundu. 20 kilogram eroin ele geçirilirken 4 zanlı gözaltına alındı.


Beylikdüzü'nde bir evde uyuşturucu madde bulunduğu istihbaratı üzerine harekete geçen polis adrese geldi. Evde kimsenin bulunmaması üzerine çilingir çağrılarak kapı açıldı. Evde yapılan aramalarda ‘Magic mushroom' yani ‘sihirli mantar' olarak bilinen uyuşturucu maddeye rastlandı.


Kullanıcılarında halüsinasyona etkisi yaratarak intiharlara varabilecek sonuçlar doğurduğu belirtilen sihirli mantarlara el konuldu. İçicilerin internet üzerinden bile satışı yapılan sihirli mantar bitkisinin kullan ımının yasak olmadığını öne sürdükleri belirtilirken yetkililer bu maddenin kullanımının esrar ve eroin kullanımı ve satışı ile ilgili madde kapsamına girdiğini ve satış ve kullanımının yasak olduğunu belirtti. Ele geçirilen 30 ‘sihirli mantar' bitkisinin Meksika ve Güney Amerika'da yetiştirildiği bunu kullananlarda halüsinasyon ve sanı etkisi yarattığı belirlendi. Ev sahibi gözaltına alınırken, bazı ülkelerde bir süre kullanımı serbest olduğu ancak intihar vakalarına neden olduğunun belirlenmesi üzerine bitkinin kullanımının yasaklandığı belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler