YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
150 davanın sanığı 20 bin adet ağaç dikti
150 davanın sanığı 20 bin adet ağaç dikti
150 davanın sanığı 20 bin adet ağaç dikti
05 Mayıs 2008 / 11:57 Güncelleme: 05 Mayıs 2008 / 00:00

Ankara'nın Kazan ilçesinde Sulh Ceza Mahkemesi hakimlerinden Tamer Demirsoy, trafik kazası, sahtecilik, hırsızlık, hakaret, silahlı tehdit ve kasten yaralama gibi suçlara ilişkin yaklaşık 150 davanın sanıklarına 20 bin adet ağaç diktirdi.
        


Bir süre önce Kazan'a atanan 15 yıllık hakim Tamer Demirsoy, verdiği ''çevreci kararlar''la ağaçlandırma seferberliğine destek oldu.
        


Bugüne kadar baktığı yaklaşık 150 davada, trafik kazası, sahtecilik, hırsızlık, hakaret, silahlı tehdit ve kasten yaralama gibi suçlar  nedeniyle sanıklara, 2 yıl veya daha az süreli hapis cezası ile adli para cezaları yerine ''5560 sayılı yasa ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması'' uygulaması kapsamında ağaç dikme cezaları verdi.
        


Hakim Demirsoy, söz konusu yasa ile sanıklara çeşitli cezalar verildiğini hatırlatarak, kendisinin takdir hakkını ağaç dikmeden yana kullandığını söyledi.
        


Doğaya olan tutkusunun verdiği bu kararda etkili olduğunu kaydeden Demirsoy, ''Ülkemiz küresel ısınmanın ciddi tehdidi altında. En önemli etkisi kuraklık. Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin en aza indirmenin başlıca yollarından biri de doğanın korunması. Kanunun bize verdiği yetki çerçevesinde yeşil alanların artırılmasına katkıda bulunmaya çalışıyorum'' dedi.
        


Benzer kararların yurt genelindeki diğer meslektaşlarınca da uygulanmasını isteyen Demirsoy, bu sayede Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ''Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği'' kapsamında 2 milyon 300 bin hektar alanın ağaçlandırılması hedefinin kısa sürede geçileceğini kaydetti.
         
DİKTİĞİ AĞAÇLARIN BAKIMINDAN 1 YIL BOYUNCA SORUMLU
         
Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Tamer Demirsoy'un ''trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek'' suçundan 6 ay hapis cezası verdiği Hasan Türkoğlu (35) da ''5560 sayılı yasa ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması'' uygulamasından yararlandı.
        


Mahkeme tarafından Kazan Belediyesi'nin denetiminde, 100 adet ağaç fidanı dikmesi ve bu ağaçların bakımından 1 yıl boyunca sorumlu olmasına karar verilen Türkoğlu, ağaçlandırma sahasında çalışmalara başladı.


Söz konusu kararın kendisi için sürpriz olduğunu belirten Hasan Türkoğlu, ''Alacağım cezadan dolayı endişeliydim, hakim bey 100 ağaç dikme cezası verdi. Cezamı bu şekilde yerine getirmekten dolayı mutluyum'' dedi.
        


Hukukçular ise bu tür kararlara itiraz oranının çok düşük olduğunu belirterek, bunun Yargıtay'daki dava dosyalarını azaltacağı inancını dile getirdiler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler