YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 yolcudan biri THY ile uçuyor
100 yolcudan biri THY ile uçuyor
100 yolcudan biri THY ile uçuyor
14 Ağustos 2008 / 08:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Avrupalı şirketlerin doluluk oranı yüzde 1.5 küçülürken, THY'ninki yüzde 2.9 büyüdü. Kâr ve yolcu sayısında patlama yaşayan THY, Avrupa'nın doluluk ortalamasını yükseltti

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Temmuz ayı sonu itibariyle ilk yedi ayda THY'nin dış hatlarda yüzde 20, iç hatlarda yüzde 11 ve toplamda yüzde 15.4 büyüme gösterdiğini açıkladı. Kotil, THY'nin Star Alliance ittifakına girmesinin de sağladığı olumlu etki sayesinde transit yolcu sayısında yedi aylık dönemde yüzde 42.9 gibi rekor bir artış olduğunu söyledi.


DÜNYADA BÖYLE BİR HAVAYOLU YOK


"Hem yolcu sayısını, hem yolcu taşıma kapasitesini ve doluluk oranlarını hem de gelirlerini bu kadar yükseklere taşıyan sanırım dünyada böyle bir havayolu yok' diye konuşan Kotil, 2008 sonuna kadar toplam 23.5 milyon yolcu taşımayı ve 4.5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.


BİR AYDA 2.2 MİLYON YOLCU TAŞIDI


Kotil, "Temmuz sonunda Anadolu Jet de dahil toplam 12.5 milyon yolcu taşıdık. Bu yoğun trafik mali sonuçlara da aynı şekilde olumlu bir yansıyacak' dedi. 2007 yılı sonunda yurtdışı satışlardan net 2 milyar dolar gelir elde ettiklerini belirten Kotil, 2008 için bu rakamı yüzde 50 arttırarak 3 milyar dolara ulaştırma kararlılığında olduklarını ifade etti. Kotil, sadece Temmuz 2008'de 2.2 milyon yolcuyu bir ayda taşıdık. Günde ortalama 80 bin yolcu hedefini de yakaladık. Günlük sefer sayımız 600'e ulaştı" diye konuştu.


DÜNYA KÜÇÜLÜRKEN THY BÜYÜDÜ


THY'nin ilk yedi aylık dönemde doluluk oranlarına ilişkin rakamları paylaşan Kotil, Avrupa Havayolları Birliği'ne bağlı havayolu şirketlerinin doluluk oranında yüzde 1.5 düşüş olduğunu ve bu oranın yüzde 75.4'e düştüğünü ifade ederek, "THY ise aynı dönemde doluluk oranını yüzde 2.9 artırdı. Ortadoğu'ya uçuşlarda ise yolcu sayısında yüzde 59.7 artışla tam bir patlama yaşamaktayız. THY'nin doluluk oranının artması sayesinde Avrupa'nın ortalaması da yükseldi' değerlendirmesini yaptı.


100 YOLCUDAN BİRİ THY İLE UÇUYOR


Kotil, rakamların THY'nin global pazardan aldığı payın artışını da belgelediğini söyleyerek, "Yakın zaman kadar her 200 yolcudan sadece biri THY uçarken şimdi biz bunu iki kat arttırarak her 100 yolcudan birini THY ile uçurur hale getirdik” dedi.


Star Alliance ittifakı Türkiye'yi parlattı


THY'nin 1 Nisan 2008 tarihi itibariyle Star Alliance ittifakına dahil olmasının birçok cephede olumlu sonuçlar vermeye başladığını ve bunun da verilen kararın ne kadar doğru olduğunun bir işareti sayılması gerektiğini savunan Temel Kotil, bu konuda ise şu değerlendirmede bulundu: "Star Alliance ile her 100 yolcu-dan 25'ini taşıyan bir ailenin parçası haline geldik. Yolcular diğer hava-yolları ile uçarken kazandıkları milleri bizde kullanmaya başladılar. Star Alliance ile hem Türkiye'nin hem de Türk Havayolları'nın adı tüm dünyada iyice duyuldu. Star Alliance sadece THY'nin değil Türkiye'nin de reklamını yapıyor. THY'ye binen bir yolcu Türkiye tecrübesini de ilk kez bi-zimle yaşıyor. Amacımız bir kez THY uçağı kabinine giren transit yolcuyu ikinci, üçüncü ve daha sonraki yolculuklarında taşımayı garanti ederek bir anlamda kalıcı müşteri haline getirmek. Şu anda ilave 860 havaalanında THY logosu diğer 21 Star Alliance üyesi ile birlikte dalgalanıyor ve kontuarlarda eşit şekilde görünürlük yaratıyor. Bu Türkiye için çok güzel bir reklam ve tanıtım."YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler