YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 numaranın ismi NEDEN açıklanmıyor?
1 numaranın ismi NEDEN açıklanmıyor?
1 numaranın ismi NEDEN açıklanmıyor?
03 Mart 2009 / 15:25 Güncelleme: 03 Mart 2009 / 00:00

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Ergenekon soruşturmasında, ikinci iddianamennin yazılmasına devam ediliyor. Ergenekon davasının ilk iddianamesinde olduğu gibi ikinci iddianamesinde de Ergenekon örgütünün “1 Numarası”nın isminin yer almayacağı öğrenildi.


Gazi ve Sivas olayları da var
Ergenekon soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Albaylar Arif Doğan, Atilla Uğur, emekli Tuğgeneral Leven Ersöz, Gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ile tutuksuz yargılanan emekli orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur’un aralarında bulunduğu 22’si tutuklu 56  şüpheli hakkındaki iddianamenin önümüzdeki haftalarda tamamlanması bekleniyor. Soruşturma kapsamında ele geçen belge ve dokümanlar nedeniyle soruşturmanın uzun süreceği  belirtilerek emekli orgeneral Kemal Yavuz, eski Özel Harekat Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in de aralarında bulunduğu diğer şüpheliler hakkında ise ek iddianamenin hazırlanacağı açıklanmıştı. İddianamede Sabancı cinayeti, Hablemitoğlu suikastı, Gazi olayları ve Sivas katliamının yer alacağı belirtiliyor.


Muvazzaflar da iddianamede 
1 Temmuz-19 Eylül ve 23 Eylül 2008’de yapılan üç operasyonla gözaltına alınan şüphelilerle ilgili iddialar ikinci iddianamede yer alacak. Emekli Org. Hurşit Tolon, emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Osman Gürbüz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, İbrahim Özcan, Birol Başaran, Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın, emekli Orgeneral Şener Eruygur, ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, eski Ülkü Ocakları İstanbul Başkanı Levent Temiz, gazeteci Tuncay Özkan, Gürbüz Çapan, Emcet Olcaytu, Adil Serdar Saçan, emekli hâkim Albay Tanju Güvendiren, Hüseyin Nazlıkul, JİTEM’ci emekli Albay Arif Doğan ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında dava açılması bekleniyor. Ergenekon soruşturması kapsamında bir ilk de yaşanacak. Soruşturma kapsamında tutuklanan ve Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutulan muvazzaf teğmenler de iddianamede şüpheli olarak yer alacaklar arasında.


69 kişilik şema 
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 86 sanıklı Ergenekon iddianamesenin ek delilleri arasında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan Ergenekon örgütüne ilişkin şema da yer almıştı. Örgütün “1 Numara”sının üstünün kapatıldığı şemada, örgütün oluşumunda yer alan 14 politikacı, 13 basın mensubu, 19 işadamı, üç itirafçı, dokuz mafya ile bağlantılı olduğu ileri sürülen eski ülkücü, dokuz TSK mensubu, bir yazar ve bir emniyet mensubu ile hayatını kaybeden Eşref Bitlis ve Gülçin Telci’den oluşan 69 kişinin isimleri yer alıyordu. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan ikinci Ergenekon iddianamesinde şemada adı geçen ancak soruşturmanın gizlilği nedeniyle üstü örtülen “1 Numara”nın isminin yer almayacağı öğrenildi.


Bu defa ezber bozulacak
Ergenekon’un ikinci iddianamesiyle ilgili gelişmeleri ilk olarak dün CNN Türk duyurdu. Edinilen bilgilere göre ikinci iddianame ezber bozacak nitelikte. İddianamede, “Cumhuriyet mitingleriyle hükümet düşürülmeye çalışılıyor”, “Bu mitinglerin beyin takımını da emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon oluşturuyor” deniyor. Bir diğer önemli başlık da, PKK kadrolarını Ergenekon’un yönettiği iddiası. Ergenekon yapılanmasının Türkiye’de faaliyet gösteren birçok yasadışı örgütü de amaçları doğrultusunda kullandığı ileri sürülüyor. PKK ve DHKP-C örgütleri başta olmak üzere, El Kaide, Hizbullah, Hizbüt Tahrir, TİT ve Devrimci Karargah sıralanan örgütler arasında. Bu örgütlerin Türkiye’de son yıllarda meydana gelen bir çok saldırda Ergenekon adına taşeronluk yaptığı ileri sürülüyor. Edinilen diğer önemli bir ayrıntıyı da çok sayıda PKK’lının gizli tanık olarak Ergenekon savcısına ifade vermesi oluşturuyor. Bi ifadelerin bir çok önemli eylem ve olaya ışık tuttuğu belirtiliyor. Devlet kurumlarında önemli görevlerde bulunan bazı yetkililerin de PKK ve diğer örgütler ile  Ergenekon terör örgütü arasındaki bağlantıları kurduğu da yer verilen iddialar arasında. TARAF


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler