YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 Mayıs'a izin çıkacak mı?
1 Mayıs'a izin çıkacak mı?
1 Mayıs'a izin çıkacak mı?
18 Nisan 2008 / 09:29 Güncelleme: 18 Nisan 2008 / 00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Valiliği’nde gazetecilerin 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmak istenmesine ilişkin sorularını yanıtladı. Güler, gazetecilerin, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticilerinin bugün İçişleri Bakanlığı’na giderek, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması konusunu görüşeceklerini hatırlatması üzerine, İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak alanların önceden ilan edileceğini söylediğini kaydetti.


İstanbul’da Kadıköy, Kazlıçeşme ve Çağlayan alanlarının toplantı ve gösteri yürüyüşü için belirlenen alanlar olduğunu hatırlatan Güler, “Taksim, İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak alanlar arasında sayılmamıştır” dedi.


1 Mayıs’ta sendikalara o günün anısına Kazancı Yokuşu’nda toplanarak, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunulması için izin verildiğini anımsatan Güler, “Geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl da yaşanmasını istemiyoruz. İstanbulluya kabûs yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. Biz, özgürlüklerin sonuna kadar kullanılmasından yanayız. Ancak kanuni sınırların aşılmasına da izin vermek durumunda değiliz” dedi.


Güler, “1 Mayıs’ta toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen valiliğe müracaatı yapar, ister Kazlıçeşme’yi, ister Çağlayan’ı, ister Kadıköy’ü kendilerine veririm. Her türlü tedbiri de alırız” diye konuştu.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin sendika başkanlarıyla bir araya gelecek. İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasına izin vermemesinin ardından TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK başkanları bugün saat 16.30’da İçişleri Bakanı Atalay’ı ziyaret edecek. Görüşmede başkanların Bakan Atalay’dan, kutlamaların Taksim’de yapılması için izin verilmesini isteyecekleri ifade edildi. MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler