YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzyılın lideri anketinde Hitler'den kötü sürpriz
Yüzyılın lideri anketinde Hitler'den kötü sürpriz
Yüzyılın lideri anketinde Hitler'den kötü sürpriz
07 Şubat 2009 / 20:02 Güncelleme: 07 Şubat 2009 / 00:00

150 milyonu aşkın kullanıcısıyla artık "gündem" belirleyen bir web sitesi haline gelen Facebook da yapılan anketler de ses getiriyor.


En son 200 binin üzerinde kişinin katıldığı "Yerel Seçimler" konulu ankette sürpriz sonuçlar veren anketlere bir yenisi eklendi.


Facebook kullanıcılarının "Yüzyılın En Büyük Lideri"ni belirlemesi amacıyla yapılan anket henüz "Yerel Seçim Anketi" kadar katılıma ulaşmasa da şimdiden çok konuşulacağa benziyor.


Geçtiğimiz yüzyıl içinde dünyayı etkileyen birçok liderin arasından seçim yapılabilen ankette, haber hazırlandığı sırada ikinci sırada bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, haber yayınlanır yayınlanmaz birinciliğe yükseldi.


Güney Afrika'ın efsanevi lideri Nelson Mandela ise birinci sıradaki yerini kaybedip ikinciliğe düştü.


Listede üçüncü sırada ise Margaret Sanger yer alıyor. Sanger, Amerika’da doğum kontrolü hareketinin kurucusu olarak biliniyor. Yazıları ve konuşmalarıyla doğum kontrolünün gerekliliğini gündeme getiren Sanger, doğum kontrolü terimini ortaya atmış ve o güne kadar tabu sayılan bir sorunu açık tartışma konusu haline getirmeyi başarmıştı.


Hitler şaşırttı


Ankette dördüncü sırada ise şaşırtıcı bir isim yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı'nın başlıca sorumlusu olan ve milyonlarca Yahudi ve Çingenenin ölümüne neden olan Adolf Hitler, yüzde 7,4'lük oy oranıyla 4'üncü.


Beşinci sırada İsrail'in Filistin'le barış için çok çabalayan ancak fanatik bir İsrailli tarafından öldürülen İzak Rabin var.


Listede ilk 10 şöyle


1- Mustafa Kemal Atatürk
2- Nelson Mandela
3- Margaret Sanger
4- Adolf Hitler
5- İzak Rabin
6- John F. Kennedy
7- V.I. Lenin
8- Kim il-Sung
9- Yasser Arafat
10- David Ben-Gurion

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler